Premuda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kostol sv. Jakova na Premude

Premuda je ostrov v Jadranskom mori. Je súčasťou Chorvátska, leží v Zadarskej župe a spadá pod opčinu mesta Zadar. Ostrov je najzápadnejším väčším ostrovom Zadarského súostrovia. Nachádza sa tu len jedna obývaná dedina Premuda, v ktorej trvalo trvalo žije 64 obyvateľov. Najvyšším vrcholom na ostrove je kopec Vrh vysoký 88 m.

Premuda je súčasťou Zadarského súostrovia. Väčšími obývanými susednými ostrovmi sú Silba, Olib a Ist. Okolo Premudy sa nachádzajú ostrovčeky Lutrošnjak, Kamenjak, Bračići, Plitka Sika, Hrid Masarine a Hripa. Na ostrove je viacero malých zátok (Nozdre, Kalani bok, Loza, Drivena uvala, Prisika, Kalpić, Pastirski bok, Prislih, Dobra uvala, Letnja uvala, Smokvica, Široka uvala, Pečena uvala, Zaporat, Uvala Premuda, Luka Krijal).

Na ostrove rastú prevažne olivovníky a dub cezmínový. Miestni obyvatelia sa živia rybárčením a turizmom. Vrcholom ostrova vedie chodník pomedzi staré záhrady, ktoré sú obohnané kamennými múrmi.

Na Premude sa nachádzajú dva kostoly, pri cintoríne Cirjak a na vrchole ostrova v obci kostol Sv. Jakova. Okrem nich tu je pošta, ambulancia, vyhliadka, budova školy s ihriskom, dva malé obchody a reštaurácia. Neďaleko ostrova je potopený vrak rakúsko-uhorskej vojnovej lode Szent István. Dopravné spojenie zabezpečujú trajekty z miest Mali Lošinj a Zadar.