Prezident Spojených štátov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pečať (znak) prezidenta Spojených štátov

Prezident Spojených štátov je hlava Spojených štátov amerických. Podľa Ústavy Spojených štátov je takisto aj hlavou federálnej vlády a hlavným veliteľom ozbrojených síl. Spája v sebe právomoci, ktoré sa v európskych krajinách zvyčajne delia medzi prezidenta (či inú formálnu hlavu štátu) a premiéra. Vzhľadom na jeho silnú pozíciu sa tak hovorí o prezidentskom systéme. Vzhľadom na veľmocenské postavenie USA je v súčasnosti vnímaný ako najmocnejšia osoba na Zemi. Súčasným, v poradí 45. prezidentom USA, je Donald Trump.

Voľby a funkčné obdobie[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Prezidentské voľby v USA

Jedno funkčné obdobie trvá štyri roky a nikto nesmie kandidovať na viac ako dve po sebe idúce volebné obdobia. Toto ustanovenie bolo prijaté až v roku 1951, preto mohol byť Franklin Delano Roosevelt zvolený za prezidenta celkom štyrikrát. V prípade úmrtia prezidenta sa úradu pre zvyšok funkčného obdobia ujíma viceprezident. Prezident je volený nepriamou voľbou – volí ho zbor voliteľov nominovaných jednotlivými štátmi únie (počet voliteľov za štát približne zodpovedá jeho ľudnatosti a hlasuje podľa toho, kto v ich štáte bol zvolený voličmi). Jedným z dôsledkov tohto systému je fakt, že vyhrať môže aj kandidát s menším počtom hlasov, ak sú jeho voliči lepšie rozdistribuovaní (napríklad George W. Bush v roku 2000 alebo Donald Trump v roku 2016).

Galéria amerických prezidentov[upraviť | upraviť kód]

  • Grover Cleveland bol zvolený dvakrát, vo dvoch obdobiach nenasledujúcich po sebe, počíta sa teda ako 22. a 24. prezident USA. Barack Obama bol preto 44. prezidentom USA a zároveň 43. osobou, ktorá zastávala tento úrad.