Proces (priebeh)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Proces (lat. processus - pohyb) je sled prirodzenej alebo zostrojenej postupnosti operácií alebo udalostí, prípadne trvajúcich určitú dobu, zaberajúcich priestor, vyžadujúcich skúmanie alebo obsadzujúcich iné zdroje, ktorý produkuje nejaký výsledok. Proces je možné identifikovať na základe zmien, ktoré vykonáva vo vlastnostiach jedného alebo viacerých objektov, na ktoré vplýva. Porovnaj s projektom. Pozri aj správa procesov, teória hromadnej obsluhy.

Podľa DIN 66 201 je proces pretváranie a/alebo transport hmoty, energie a/alebo informácie.


Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Proces môžeme charakterizovať ako jednorazový, opakujúci sa alebo periodický. Jednorazový proces sa vyskytne iba raz. Niekoľko prírodných procesov môžeme považovať za jednorazových. Väčšina prírodných procesov sa opakuje. Procesy opakujúce sa konštantnou rýchlosťou sa považujú za periodické. Čím periodickejší je proces, tým užitočnejší je ako základ pre meranie času. Dulu sú uvedené špecifické príklady procesov:

Informatika[upraviť | upraviť zdroj]

V informatike existuje niekoľko druhov procesov.

Vykonávanie programu[upraviť | upraviť zdroj]

Počítačový proces je bežiaca inštancia programu vrátane obsahov premenných a stavu. Multitasking operačného systému prepína medzi procesmi, čím vzniká dojem súčasného vykonávania, hoci v skutočnosti je možné vo všeobecnosti vykonávať iba jeden proces v rámci jedného jadra CPU. Niektoré novšie procesory, ako Intel Pentium 4 so schopnosťou Hyperthreadingu môžu v skutočnosti vykonávať vďaka zdvojeným častiam jadra dva procesy naraz. Viaceré spoločnosti ohlásili vývoj viacjadrových procesorov.

Vývoj softvéru[upraviť | upraviť zdroj]

...

Pozri aj stochastický proces.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]