Profesionáli (slovenský seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Profesionáli pozri Profesionáli.
Profesionáli
Slovenský názov Profesionáli
Žáner situačná komédia, sitkom
Scenár Stanislav Guštafík
Ivan Huljak
Ján Gordulič
Réžia Matúš Libovič
Krajina Slovensko
Pôvodný jazyk slovenčina
Počet sérií 8
Počet častí 123 (zoznam častí)
Produkcia
Dĺžka časti 30 – 45 min.
Vysielanie
Pôvodné 2008 – 2014
JOJ
Slovenské 2008 - 2014
JOJ
Obsadenie

Profesionáli je kultový slovenský sitkom televízie TV JOJ, od tvorcov seriálu Mafstory. Na obrazovkách sa prvýkrát objavil 1. septembra 2008. Seriál sa natáčal v priestoroch TV JOJ na bratislavskej Kolibe.

Herecké obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

 • kpt. Maroš Nagy (Peter Batthyány) – Náčelník policajného zboru v nemenovanom mestečku. Má manželku Ruženku, ktorá ho neustále sekíruje. Nagyova manželka sa v seriáli nikdy neobjavila a je odkazom na manželku poručíka Columba. V rámci silvestrovského spojeného špeciálu Profesionálov a Mafstory autori seriálu uviedli, že jeho brat – dvojička je Šimon „Banán“ Nagy. Jeho matka je teta Márgit – Banánova matka. V ôsmej sérii po zrušení ich policajného oddelenia a pred jeho obnovením pomáha svojej žene Ruženke predávať kvety.
 • npor. František Boborovský (Luboš Kostelný) – Nie príliš inteligentný a sexistický strážca zákona. Neustále sa „vtiera“ do pozornosti kpt. Nagya. Jeho myslenie je podstatne pomalšie ako jeho jazyk, preto sa mu často stáva, že niektoré vety opakuje. Obe jeho manželstvá stroskotali. V seriáli sa objavili obe jeho bývalé manželky – Jozefína (Szidi Tobias) aj Silvia (Slávka Halčáková). Veľmi rád ponižuje svojho kolegu podporučíka Alexandra. Jeho obľúbené hlášky sú "čoro-moro", "Šaňo, ty si debil", "zavrieme ho až sčerná". Na začiatku ôsmej série po zrušení stanice pracuje pred jej obnovením ako SBS v miestnych potravinách.
 • por. Karol Húrka (Lukáš Latinák) – Najlenivejší, neustále hladný člen policajného zboru. Dokáže zjesť všetko od živého morčaťa, cez pleťovú masku svojej kolegyne, až po psie klobásy. Účinkoval v reklame na výrobok Tukomax 2010 od firmy Tukopriemysel Miloslavov. Pochádza z Očovej. Charakteristický výrok: "Pri premýšľaní veľmi rýchlo vytrávi". Jeho brat – dvojička John Húrka sa objavil v epizóde "Brat", prišiel do mestečka nakrútiť dokument pre National geographic. Karol robil všetko pre to, aby sa s ním nestretol.Najčastejšie opakované slovo je "či?". Keď je na začiatku ôsmej série stanica zrušená pred jej obnovením pracuje Húrka v mäsiarstve.
 • npor. Skarlet Balážiková (Helena Krajčiová) – Hovorkyňa policajného zboru. Stále žije sama, je bezdetná a nemá ani priateľa. Pri každej príležitosti nezabudne vyzdvihnúť, že bola v minulosti 1. vicemiss Topoľčany. Pôsobí dosť namyslene, stále sa o seba prehnane stará a miluje Horalky. Pre úspech a slávu by urobila čokoľvek. Často sa hašterí s kolegami, najviac s Boborovským. Zložitý vzťah má aj so svojou matkou (Jana Oľhová), ktorá ju často navštevuje a komplikuje jej život. Na konci 6. série ešte stále pracuje na stanici, no od 7. série už nie. V 8. sérii pracuje na miestnej farme ako hovorkyňa. Keď je stanica obnovená, vracia sa do nej aj Skarlet. Za tú dobu ale riadne pribrala a tak získava prezývku "Mangalica".
 • ppor. Alexander Vyšný-Riefenstahl (Csongor Kassai) – Inteligentný strážca zákona, ktorý odhalí všetkých zločincov. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, Alexander (neznáša oslovenie "Šaňo") je z mužského osadenstva PZ najinteligentnejší, za čo ho najmä Boborovský neustále ponižuje. Verejne prezentuje, že je žid a žije podľa židovských zásad. Je jedináčik z rodiny univerzitných profesorov. Napriek svojmu veku stále býva so svojou matkou. Jeho partnerkou je Sára, ktorá skúma sexizmus na pracoviskách. V epizóde "Sára a sexizmus" príde robiť tento výskum aj k našim profesionálom. Počas zrušenia stanice v 8. sérii a pred jej obnovením rozváža židovských turistov po Bratislave.
 • Kajla (Slávka Halčáková) – Stále čaká na svoju vysnívanú loď, bohužiaľ, v Miňovom pajzli. Kde sú tie časy, keď ju každé ráno vítalo more, slnko a príjemné teplo! Práca na luxusnej lodi je však pre Kajlu momentálne pasé, keďže jej pracovná pozícia išla ku dnu. Aj s loďou. Kým sa sexi kráske opäť podarí dostať sa na more, musí čakať. Keďže nič vhodnejšie nenašla, zobrala Miňovu ponuku a pracuje v jeho bare. A všetci chlapi na nej môžu oči nechať! V 8. sérii už v bare nepracuje.
 • Miňo Demovič (Ján Kroner) – Bývalý kriminalista, teraz majiteľ Café Baru Riviéra a treťotriedny šmelinár. Má dobré styky s podsvetím, pôsobí ako majiteľ niekoľkých nevestincov. Medzi jeho partnerov v pochybných kšeftoch patrí aj manželka kapitána Nagya, Ruženka. Vynikajúci kšeft urobil s Rabínom Avihayom. Rád pytliači, vykráda banky a obchody. Jeho bývalou frajerkou je poslankyňa Bianka Borbeliová (Diana Mórová). Na dušičky vykráda hroby a kradne vence. Má prehnane vysoké ceny: napr. Horalka 50 Sk, teplá voda 2 eurá. Veľa ráz ho už policajti zatkli, no vždy ho pustili, lebo nemali žiadne dôkazy alebo v tom bola s ním zapletená manželka kapitána Nagya Ruženka. V ôsmej sérii je novým majiteľom baru José Dusík (Roman Luknár), pretože sa dozvedáme, že s Josém si vymenili krčmy a Miňo odišiel do Belize.
 • Beatrix Bežná (Oľga Belešová) – Suseda kapitána Nagya. Objaví sa v ten najnevhodnejší moment. Ruženka je jej kamarátka, má moderné vybavenie domu. Je niekoľkonásobnou vdovou, jej manželia záhadne zomreli. Vždy, keď sa Bežná zjaví na policajnej stanici, znamená to pre niektorého z príslušníkov PZ to, že Bežná ich ide sexuálne obťažovať. Keď Miki Hric nemal kde bývať poskytla mu za malé službičky azyl.
 • npor. Miki Hric (Michal Hudák) – Výchoniarsky opilec, ktorý svojim nárečím reprezentuje Humenné. Objavil sa v seriáli na konci štvrtej série, v piatej sa stal súčasťou tímu. Prišiel ako bývalý člen ozbrojených zložiek, ale ukázalo sa, že bol obyčajným psovodom. Svojím prízvukom reprezentuje Humenné. Je rozvedený a má 9 deti, dvojičky s Ukrajinkou. V ôsmej sérii po zrušení policajného oddelenie a pred jeho obnovením je po odchode Miňa majiteľom krčmy Café Bar Riviéra.
 • mjr. Ria Demovič (Anna Šišková) – Je rýchla, je nebezpečná, ale stále je to žena! Nová šéfka stanice je zároveň aj bývalou manželkou Miňa Demoviča. Ich spoločná minulosť (súkromná aj profesionálna) je zahalená rúškom tajomstva, ale je fakt, že Miňo z nej má strach a Ria má zasa súdom prikázané nepribližovať sa k bývalému manželovi. Na podriadených je veľmi prísna, vyžaduje disciplínu a poriadok. Neskôr je mieste policajné oddelenie zrušené, no následne v 8. sérii obnovené. Ria sa už ale medzi policajtov nevracia.
 • José Dusík (Roman Luknár) – Nový majiteľ miestnej kaviarne Caffe Bar Riviéra z Belize, ktorý rád používa belizejské príslovia a hovorí po španielsky. V seriáli sa objavil až v 8. sérií. Na Belize vlastnil krčmu Slovenská chyža, ktorú si s Miňom Demovičom vymenili. Používa podobné podvodné praktiky ako Miňo,
 • Vladimír Bojo (Jozef Vajda) – Pán Tatier a širokého okolia, kde vlastní hotel Grandhotel. Vlastní vrtuľník. V 8. sérii robí obchody s Josém Dusíkom (Roman Luknár), v ktorých ho José často oklame a pripraví o dosť peňazí. Má veľa podriadených najmä Štefana, ktorý musí urobiť všetko, čo mu Bojo povie inak má na stole vlastnú výpoveď. Vladimír Bojo z komediálneho sitkomu Hoď svišťom.
 • gen. Evžen Húrka (Lukáš Latinák) – Karolov strýko pracujúci na ministerstve vnútra, policajný generál. Je škodoradostný, často hovorí citáty z Biblie, ktorých koniec aj tak často zabudne a udržuje veľmi blízky vzťah s ministrom vnútra. nikde neodíde bez svojej bakule s kovovou hlavou navrchu.
 • Irena Balážiková (Jana Oľhová) – Scarletina matka. Je energická, čiperná Veľmi rada by videla svoju dcéru s nejakým mužom, preto sa všemožnými spôsobmi snaží dať Scarlet dokopy s niektorým kolegom. V 8. sérii pracuje po Scarletinom odchode na poste civilného zamestnanca bez nároku na honorár ako hovorkyňa policajného zboru. Keď do policajného zboru nastúpi Evička Sivošová (Eva Vica Kerekes) snaží sa ju vyštvať, lebo v nej vidí Scarletinu konkurentku.

Hosťujúci herci[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem štandardného hereckého osadenstva sa v seriáli objavili aj epizódne postavy. Vo viac ako jednej epizóde sa objavili Zuzana Fialová (ako bulvárna novinárka Iris Kovačiková), Richard Stanke (ako tajný agent Mosadu), Diana Mórová (ako súčasná poslankyňa a bývalá striptérka a Miňova milenka) Lukáš Latinák (ako Hurkov brat John Hurka). V seriáli sa objavili aj Marián Geišberg, Petra Polnišová, Gabriela Dzuríková, Marek Geišberg, Tomáš Maštalír, raper Opak, Róbert Jakab, Eva Rysová, Aneta Parišková, Peter Petrus, Zuzana Kocúriková, Monika Hilmerová, Peter Sklár a mnohí ďalší.

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri Zoznam častí seriálu Profesionáli
Séria Časti Pôvodne vysielané Slot Stanica
Premiéra série Share (%) Finále série Share (%)
1 18 1. september 2008 38.8 8. december 2008 N/A Pondelok 21:35 JOJ
2 15 15. december 2008 N/A 15. jún 2009 N/A Pondelok 21:35 (1 – 3)
Pondelok 21:30 (4-31)
3 16 1. september 2009 26.8 15. december 2009 N/A Utorok 22:15
4 15 2. marec 2010 N/A 15. jún 2010 N/A
5 13 6. september 2010 33.9 20. december 2010 28.4 Pondelok 21:15
6 16 7. marec 2011 18.0 26. september 2011 21.9 Pondelok 21:15 (1 – 13)
Pondelok 22:00 (14 – 16)
7 9 8. marec 2012 26.9 7. máj 2012 N/A Štvrtok 22:30 (1)
Piatok 20:20 (2)
Pondelok 23:30 (3 – 9)
8 19 23. január 2014 24.9 19. jún 2014 N/A Štvrtok 21:30

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2010: OTO 2009 – Komediálny seriál roka
 • 2011: OTO 2010 – Seriál roka

Česká adaptácia[upraviť | upraviť zdroj]

Českú adaptáciu si objednala novo vznikajúca TV Barrandov. Českí Profesionáli sa natáčali na mierne pozmenenej scéne zo Slovenskej verzie. Príbehy českej verzie seriálu boli totožné so slovenskými. Pre neúspech seriál prestali vyrábať. Po úspešnej repríze českej verzie počas leta 2010 sa česká televízia rozhodla opäť vyrábať komediálny seriál v českom znení.[chýba zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]