Promócia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Promócia v Prahe

Promócia je slávnostný akademický akt, pri ktorom sa kandidátovi udeľuje vedecká hodnosť, titul či diplom.

Možnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o významnú a slávnostnú udalosť v živote každého jednotlivca. Je spojená s odovzdávaním získaného akademického titulu už prvého stupňa, a to Bc. – bakalár, pričom môže ísť o inžiniersky smer, s pokračovaním na druhom stupni štúdia dosiahnutím titulu Ing., alebo o magisterský smer, s dosiahnutím titulu Mgr. Udeleniu titulu Bc., Mgr., alebo Ing., predchádza úspešné vykonanie štátnej skúšky a obhajoby záverečnej práce k príslušnému stupňu a titulu.

Promótor[upraviť | upraviť zdroj]

Promótor je osoba, ktorá zodpovedá za vykonanie priebeh celých promócií. Je to určená alebo zvolená osoba príslušnou vysokou školou.

Charakter a miesto konania[upraviť | upraviť zdroj]

Udalosť má verejný charakter. To znamená, že je prístupná širokej verejnosti. Tou sa hlavne myslia príbuzní a blízki promovaného absolventa, avšak nie je vylúčená ani prítomnosť verejnosti, ktorá nie je v žiadnom vzťahu s účastníkmi promócie. Odovzdávanie získaných vysokoškolských titulov prebieha vo vhodných spoločenských priestoroch. Obvykle v aule, to však nemusí byť pravidlom. Priestory auly môžu byť nahradené aj priestormi inej vysokej školy, inštitúcie alebo môžu byť nahradené s priestormi divadla, kina, katedrály a iných vhodných priestorov (zvyčajne napr. vzhľadom na počet poslucháčov, alebo predpokladaný počet zúčastnených a pod.).

Oblečenie[upraviť | upraviť zdroj]

Na promócie je výber oblečenia slávnostný a formálny zároveň. Štandardom pri výbere oblečenia mužov je oblek, pri ženách blúzka alebo spoločenské šaty. Na takéto spoločenské akcie je vhodné použiť spoločenské topánky, najlepšie lodičky, pričom sa odporúča model s uzatvorenou špičkou aj pätou. Farba topánok by mala ladiť s farbou šiat. Pánske spoločenské topánky by mali ladiť s oblekom. [1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ako sa obliecť na promócie [online]. . Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Promócia