Prosauropody

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prosauropody
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Prosauropoda
von Huene, 1920
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Prosauropody[1] alebo prosauropódy[2] (lat. Prosauropoda) bola skupina bylinožravých dinosaurov. Zástupcovia Prosauropoda sa vyznačovali veľkými rozmermi, dlhým krkom, relatívne malou hlavou a často veľkými pazúrmi predných končatín. Vyskytovali sa koncom triasu a začiatkom jury po celom svete.

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Plateosaurus

Prosauropody vznikli z niektorého primitívneho zástupcu Sauropodomorpha, podobného rodom Thecodontosaurus a Saturnalia. Už koncom triasu predstavovali, spolu so sesterskou skupinou Sauropoda, najväčšie suchozemské stavovce. Za úspech na úkor iných v rovnakom čase rozšírených vďačili ekonomicky výhodnej telesnej stavbe tela (vzpriamené končatiny, ktoré netrčali do strán, boli energeticky výhodné, dovoľovali rýchlejší pohyb a umožnili dorastať do väčších veľkostí) a univerzálnosti v rámci zháňania potravy. Vďaka veľkej telesnej veľkosti a dlhému krku totiž dosiahli do výšok, kam žiadne iné zvieratá nedočiahli, kým veľkými pazúrmi predných končatín mohli vyhrabávať podzemné časti rastlín.

Začiatkom jury už neexistovali veľké krokodílom a cicavcom príbuzné plazy, s ktorými prosauropody nažívali v triase. Prosauropody a sauropody boli tak bezkonkurenčne dominantné bylinožravce na planéte. Z neznámych príčin však však prosauropody neprežili koniec spodnej jury. Ich miesto vyplnili stále väčšie sauropody.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Prosauropoda tvorí spolu s infraradom Sauropoda podrad dinosaurov zvaný Sauropodomorpha.

Za prosauropody boli pôvodne považované všetky triasové sauropodomorfy. Neskoršie výskumy však situáciu zmenili. Primitívne formy ako rod Thecodontosaurus či rod Saturnalia tak ostali pred bránami tak taxónu Prosauropoda, ako aj sesterského taxónu Sauropoda , kým iné formy boli preradené do Sauropoda v širšom zmysle (napr. rod Melanorosaurus). Taxón Prosauropoda je tak momentálne tvorený niekoľko blízko príbuznými alebo bližšie nezaradenými rodmi a z čeľadí v ňom zostali približne len čeľade Plateosauridae (napr. rod Plateosaurus) a Massospondylidae (napr. rod Massospondylus).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LINDSAY, William. Obry praveku : Barosaurus. Corythosaurus. Triceratops. Tyranosaurus. Preklad Milan Thurzo. 1. spoloč. vyd. Bratislava; London : Fortuna print; Dorling Kindersley, 1994. 95 s. ISBN 80-7153-002-6.
  2. HOLEC, P.. Dinosaury malé hlavy, veľké telá, prečo vyhynuli? [online]. uniba.sk, [cit. 2018-06-28]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]