Preskočiť na obsah

Protesty na Námestí Tchien-an-men

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Protesty na Námestí Tchien-an-men, 2. jún 1989
Protestujúci študent Pchu Č’-čchiang, 10. máj 1989. Čínske slová napísané na papieri hovoria: „Chceme slobodu prejavu, zhromažďovania, podporiť World Economic Herald a tých spravodlivých novinárov.“

Protesty na Námestí Tchien-an-men boli protesty obyvateľov na Námestí Nebeského pokoja/mieru v čínskom hlavnom meste Peking medzi 15. aprílom a 4. júnom 1989, ktoré násilne potlačila armáda.

Demonštrujúci požadovali demokratizáciu spoločnosti, rovnako ako sa tomu dialo v rovnakej dobe vo východnej Európe. Protesty ukončila armáda; podľa čínskej vlády tu bolo zabitých 200 až 300 civilistov[chýba zdroj]; 7 000 – 10 000 ich potom malo byť zranených. Podľa vyjadrenia študentskej organizácie a Čínskeho Červeného kríža zomrelo 2 000 – 3 000 ľudí.[chýba zdroj]

Medzi niektorými historikmi je udalosť označovaná ako Pekinský masaker.[1][2] Protestujúci na námestí pochádzali z najrôznejších sociálnych vrstiev (intelektuáli, robotníci atď.). Potlačené povstanie obsahovalo mnoho socialistických elementov, demonštranti napríklad spievali Internacionálu. Niektorí z nich, ako napr. Wang Chuej, ďalej aktívne rozvíjajú kritiku vlády zľava v tzv. Čínskej Novej ľavici.

Dňa 20. mája vyhlásila čínska vláda stanné právo a v noci 3. júna a v ranných hodinách 4. júna začala armáda konať. Na Námestie Nebeského pokoja boli vyslané tanky a ozbrojená pechota, aby protesty ukončili. Oficiálne údaje o počtoch obetí pri potláčaní povstania sa rôznia, rozchádzajú sa od 23 osôb (podľa Komunistickej strany Číny), 400 – 800 (podľa americkej CIA) až po 2 600 osôb (podľa Čínskeho Červeného kríža). Po zásahu bola z krajiny vyhostená zahraničná tlač a domáca tlač bola pod starostlivou kontrolou a cenzúrou, takže o ich krvavom potlačení sa čínsky ľud dozvedal len veľmi ťažko.

Svetový politický a kultúrny ohlas[upraviť | upraviť zdroj]

Pomník obetiam v poľskom Vroclave

Európske štáty na masaker zareagovali vyhlásením embarga na vývoz zbraní do Číny. Pôvodný úplný zákaz však postupne nahradila regulácie vývozu; je možné exportovať len určité druhy zbraní a každý jednotlivý obchod podlieha schváleniu vlády príslušnej krajiny. Napríklad česká vláda v roku 2008 udelila súhlas s predajom súčiastok pre lietadlá L-39 v cene 190 tisíc eur; najvyššieho rozsahu v tom roku dosiahol vývoz z Francúzska (227 miliónov eur).[3]

Zábery z demonštrácií boli použité v klipe k piesni Power to the People od Johna Lennona. Dňa 12. júna 2007 bola vo Washingtone, D. C. predstavená bronzová socha napodobňujúca sochu Bohyne demokracie, ktorá sa objavila na záznamoch z revolty krátko pred potlačením.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jeremy Brown: June Fourth: The Tiananmen Protests and Beijing Massacre of 1989, Cambridge University Press, 2021
  2. Edward Friedman: Damming the Three Gorges: What Dam-Builders Don't Want You to Know. by Grainne Ryder. The Journal of Asian Studies, 50(2), 1991, str. 398.
  3. Kateřina Šafaříková: Lev a drak, Respekt 6/2010, str.26

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Masakr na náměstí Nebeského klidu na českej Wikipédii.