QR kód

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
QR Kód pre webovú adresu http://sk.wikipedia.org/

QR kód alebo QR code je dvojrozmerný čiarový kód, ktorý vyvinula japonská spoločnosť Denso-Wave v roku 1994. Skratka „QR“ pochádza z anglického označenia Quick Response (Rýchla reakcia), keďže kód je navrhnutý s ohľadom na rýchle dekódovanie.

Princíp použitia spočíva v tom, že QR kód vytlačený na papier alebo predmet sa zosníma kamerou alebo fotoaparátom, a softvér dekóduje textovú informáciu obsiahnutú v kóde. V Japonsku sa QR kód stal de facto štandardom a väčšina mobilných telefónov so vstavaným fotoaparátom vie tieto kódy dekódovať.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

QR kód sa skladá z bielych a čiernych štvorcových modulov zložených do štvorcovej matice. Veľkosť matice je od 21×21 do 177×177 bodov s nárastom o 4 moduly v každom rozmere.

Kapacita[upraviť | upraviť zdroj]

QR kód môže obsahovať písmená, čísla alebo japonské znaky kandži a je schopný pojať rôzne množstvo informácií podľa obsahu:

Typ obsahu Počet znakov
číslice 7 089
písmená a číslice 4 296
8-bitové dáta 2 953
kandži 1 817

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Kód bol pôvodne navrhnutý na sledovanie jednotlivých súčiastok pri výrobe automobilov. Neskôr sa začal používať na kódovanie rôznych kontaktných informácií. QR kód tak môže obsahovať[1]

Licencia[upraviť | upraviť zdroj]

QR kód je otvorený štandard, keďže spoločnosť Denso-Wave zverejnila špecifikáciu a neuplatňuje patentovú ochranu.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]