Quai des Orfèvres

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Quai des Orfèvres

Quai des Orfèvres (Zlatnícke nábrežie, nábrežie Zlatníkov) je nábrežie v Paríži. Nachádza sa v 1. obvode na ostrove Cité.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Nábrežie vedie po južnom okraji ostrova pozdĺž Seiny od mostu Saint-Michal na križovatke s Boulevard du Palais, kde proti prúdu nadväzuje Quai du Marché-Neuf a končí pri moste Pont Neuf na námestí Place du Pont-Neuf na západnom cípe ostrova.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ulica medzi Pont Neuf a bývalou ulicou Rue de Jérusalem vznikla v rokoch 1580 – 1643 a od začiatku sa nazývala Quai des Orfèvres, lebo sa tu sústreďovali dielne zlatníkov, klenotníkov a šperkárov.

Počas Francúzskej revolúcie bolo nábrežie premenované na Quai du Midi (Stredné nábrežie) a svoj pôvodný názov získalo späť za vlády Napoleona I. Domy v ulici stojace na strane rieky boli zbúrané na základe vyhlášky zo 7. júla 1807, aby tu vzniklo otvorené nábrežie.

V rokoch 1875 – 1880 bola na nábreží postavená budova do ktorej sa presťahovala Policajná prefektúra, ktorá dovtedy sídlila v bývalom paláci prezidentov Parížskeho parlamentu (neskôr Odvolacieho súdu v Paríži). K sťahovaniu prišlo vinou požiaru Justičného paláca počas Parížskej komúny, takže Policajná prefektúra musela byť preložená do domu č. 36.

Významné stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Dom č. 36 je sídlom Policajnej prefektúry a jej kriminálneho riaditeľstva a je preslávený hlavne vďaka detektívnym románom s komisárom Maigretom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Quai des Orfèvres na českej Wikipédii.