Quintus Serenus Sammonicus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Quintus Sammonicus Serenus bol rímsky vzdelanec, autor didaktickej skladby o lekárstve Liber medicinalis (Lekárska kniha). Sammonicus býva stotožňovaný s významným lekárom, ktorého nechal popraviť roku 212 na hostine cisár Caracalla, alebo s jeho synom toho istého mena, vychovávateľom cisára Gordiána II. Sammonicus Starší bol majiteľom knižnice o 62 000 zväzkoch, jeden z najvzdelanejších osôb svojej doby. Jeho knižnicu zdedil i jeho syn a ten ju odkázal cisárovi.

Sammonicova báseň o 1115 hexametroch sa zmieňuje o veľkom počte tradičných rímsky liečiv a lekárskych postupov, ktoré sú prevzaté od Plínia Staršieho a Dioskurida Pedania z Anazarb. Že ide predovšetkým o básnické dielo dokladá veľké množstvo citátov z rímskych klasikov – Plauta, Lucretia, Horatia a ďalších. Medzi inými sa v Liber medicinalis objavuje napríklad aj známe zaklínadlo abrakadabra ako zariekadlo proti horúčke a malarickým záchvatom. Pravdepodobne nedokončené dielo končí popisom slávneho protijedu, ktorý použil pontský kráľ Mithridates[1]. Sammonicus je zaujímavý tiež ako predstaviteľ lekárstva, ktorý obhajoval rovnakú dostupnosť lekárskych prostriedkov pre chudobných aj bohatých.

Liber medicinalis si udržala pomerne vysokú popularitu počas stredoveku, ale nemožno ju inak považovať za viac než umelecké dielo podávajúce obraz o ľudovej medicíne v antike.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. App. Mith. 111, Dio Cass. XXXVII 13

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Serenus Sammonicus na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).