Róbert Remiáš

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Róbert Remiáš
Narodenie 22. máj 1970
Bratislava, Slovensko
Úmrtie 29. apríl 1996 (25 rokov)
Bratislava, Slovensko
Známy vďaka sprostredkovateľ medzi novinármi a svedkom únosu Michala Kováča ml.
Profesia slovenský policajt, neskôr podnikateľ

Róbert Remiáš (* 22. máj 1970, Bratislava - † 29. apríl 1996, Bratislava) bol slovenský policajt, neskôr podnikateľ. Jeho vražda je spájaná s jednou z neobjasnených káuz počas obdobia vlády V. Mečiara v rokoch 1994-1998.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa 22. mája 1970 v Bratislave ako Róbert Michalík. Keď mal 3 roky, jeho rodičia sa rozviedli. Róbert žil s matkou. Mal 9 rokov, keď sa jeho matka druhýkrát vydala a v roku 1988 si prijal na vlastnú žiadosť priezvisko Remiáš po nevlastnom otcovi.[1]

Absolvoval strednú školu pohraničnej stráže v Holešove. Počas štúdia sa stal blízkym priateľom Oskara Fegyveresa. Neskôr obaja spolu slúžili v útvare pohraničnej stráže v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave. Ako 20-ročný sa oženil. Následne začal spoločne s Fegyveresom pracovať na kriminálnej polícii[2] a zároveň študovať právo na policajnej akadémii[1]. Oskar Fegyveres odišiel od polície k SIS. Onedlho na to odišiel od polície i Remiáš, ktorý následne začal podnikať.

Miesto úmrtia Róberta Remiáša

Fegyveres bol korunným svedkom v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Vo svojej výpovedi pred vyšetrovateľom uviedol, že na únose sa podieľala SIS. Následne však z obavy o svoj život s Remiášovou pomocou utiekol do zahraničia, pričom s ním zostal v kontakte. Remiáš bol následne sledovaný a podľa viacerých svedectiev vyjadroval tiež strach o svoj život.

Zahynul 29. apríla 1996 okolo 22:15 po výbuchu automobilu značky BMW, na križovatke ulíc Karloveská, Botanická a Devínska cesta, na následky šoku, nadmerného pôsobenia účinkov ohňa a vysokej teploty. Vyšetrovanie preukázalo, že príčinou výbuchu automobilu na kombinovaný benzínový aj plynový pohon bolo asi 150 až 200 g výbušniny.

Bol pochovaný 13. júla 1996. Jeho vražda ostala dodnes nevyšetrená.

V súvislosti s vraždou bol obvinený vtedajší riaditeľ SIS Ivan Lexa, ktorého neskôr súd zbavil obvinenia. Ďalší obvinený Imrich Oláh, bol pravdepodobne zavraždený niekoľko mesiacov potom[3]. Tretí obvinený Jozef Roháč, v súčasnosti vyšetrovaný pre podozrenie z ďalších vrážd, bol zadržaný v Česku a neskôr prevezený do Maďarska.

Vražda Róberta Remiáša je spracovaná aj v prvej knihe slovenského spisovateľa Dominika Dána Popol všetkých zarovná z roku 2005. Kniha nebola označená ako opis skutočného príbehu. Opis rôznych udalostí naznačuje, že ide o tento prípad. Zavraždený Remiáš vystupuje v knihe pod menom Róbert Eliáš.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]