Rýchlostná cesta R5 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rýchlostná cesta R5 (Slovensko)
Rýchlostná cesta R5 (Slovensko)
E75-SVK.svg


Mapa
Rýchlostná cesta R5 (Slovensko)
       v pláne
Základné údaje
Správca: Národná diaľničná spoločnosť
a. s. (štát) 
Celková dĺžka: 2 km 
  z toho v pláne: 2 km

Kraj:

Žilinský kraj 

Rýchlostná cesta R5 (R5) je plánovaná rýchlostná cesta na Slovensku, ktorá spojí križovatku Svrčinovec na diaľnici D3 s hraničným priechodom Svrčinovec do Česka, kde bude pokračovať ako I/11. Celková dĺžka R5 bude 2 kilometre a po jej trase bude vedená E75.

V technických štúdiách sa posudzovali viaceré varianty, vrátane nulového (zamietnutie výstavby) i rozšírenia existujúcej cesty I/11 do parametrov rýchlostnej cesty v polovičnom profile. Nulový variant a variant rozšírenia cesty boli zamietnuté a do užšieho výberu sa dostali dva podobné varianty. V červenom variante sa uvažuje o úrovňovom napojení zastavanej časti obce Svrčinovec na R5. Zelený variant s úrovňovými križovaniami nepočíta.

V júni 2010 bolo ministerstvom životného prostredia vydané stanovisko, ktorým ministerstvo z hľadiska environmentalistiky odporúča výstavbu červeného variantu v šírkovom usporiadaní 11,5 metra (polovičný profil) v prvej etape. Po naplnení kapacít križovatiek navrhuje v druhej etape prebudovať červený variant na zelený, teda úrovňové križovania na mimoúrovňové. Po roku 2040, respektíve po naplnení kapacity polprofilovej cesty ministerstvo odporúča dostavbu druhého jazdného pásu do šírkového usporiadania 22,5 metra[1].

Národná diaľničná spoločnosť počíta s výstavbou tejto rýchlostnej cesty v rokoch 20152016. Stavebné náklady by mali dosiahnuť hodnotu 24,578 milióna eur[2]. Výstavba tohto úseku však nie je možná bez výstavby úseku diaľnice D3 SvrčinovecSkalité.

V novembri 2017 bola R5 v procese územného konania.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rýchlostná cesta R5 Svrčinovec - št. hranica SR/ČR [online]. Bratislava : Ekojet, 23.06.2010, [cit. 2010-08-03]. Dostupné online.
  2. Štátna hranica SR/ČR - Svrčinovec (D3) [online]. Bratislava : Národná diaľničná spoločnosť, [cit. 2010-12-28]. Dostupné online.
  3. Stavby [online]. Národná diaľničná spoločnosť, [cit. 2017-12-22]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]