Rýchlostná cesta R5 (Slovensko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rýchlostná cesta R5 (Slovensko)
Rýchlostná cesta R5 (Slovensko)
E75-SVK.svg


Mapa
R 5
       v pláne
Základné údaje
Správca: Národná diaľničná spoločnosť
a. s. (štát) 
Celková dĺžka: 1,7 km 
  z toho v pláne: 1,7 km

Kraj:

Žilinský kraj 

Rýchlostná cesta R5 (R5) je plánovaná rýchlostná cesta na Slovensku, ktorá spojí križovatku Svrčinovec na diaľnici D3 s hraničným priechodom Svrčinovec do Česka, kde bude pokračovať ako I/11. Celková dĺžka R5 bude necelé 2 kilometre a po jej trase bude vedená E75.

V technických štúdiách sa posudzovali viaceré varianty, vrátane nulového (zamietnutie výstavby) i rozšírenia existujúcej cesty I/11 do parametrov rýchlostnej cesty v polovičnom profile. Nulový variant a variant rozšírenia cesty boli zamietnuté a do užšieho výberu sa dostali dva podobné varianty. V červenom variante sa uvažuje o úrovňovom napojení zastavanej časti obce Svrčinovec na R5. Zelený variant s úrovňovými križovaniami nepočíta.

V júni 2010 bolo ministerstvom životného prostredia vydané stanovisko, ktorým ministerstvo z hľadiska environmentalistiky odporúča výstavbu červeného variantu v šírkovom usporiadaní 11,5 metra (polovičný profil) v prvej etape. Po naplnení kapacít križovatiek navrhuje v druhej etape prebudovať červený variant na zelený, teda úrovňové križovania na mimoúrovňové. Po roku 2040, respektíve po naplnení kapacity polprofilovej cesty ministerstvo odporúča dostavbu druhého jazdného pásu do šírkového usporiadania 22,5 metra[1].

Národná diaľničná spoločnosť aktuálne ešte počíta s výstavbou tejto rýchlostnej cesty, ale až po roku 2030. Nie je vylúčené ani celkové prehodnotenie potreby výstavby tejto cesty a jej následné vyradenie z plánov výstavby. Príčinou je predovšetkým neexistencia pokračujúcej rýchlostnej cesty na území Česka a dopravne veľkorysé riešenie cesty R5, jeho stavebná náročnosť a vysoké náklady (vyše 50 mil. € za sotva 1,7 km). V októbri 2018 stiahla NDS žiadosť o územné rozhodnutie na cestu R5. Nasledovať má nové posúdenie variantov preložky v parametroch cesty I. triedy alebo skapacitnenia existujúcej cesty so zmiernením jej dopadov na časť obce, ktorou prechádza.

Prehľad úsekov rýchlostnej cesty R5[upraviť | upraviť kód]

Poradie úseku Označenie úseku Dĺžka úseku v km Zahájenie výstavby

úseku

Uvedenie úseku do

prevádzky

Výjazdy a križovatky
1. Svrčinovec, križovatka R5xD3 - štátna hranica SR/ČR 1,7 po roku 2030 po roku 2030 Svrčinovec

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Rýchlostná cesta R5 Svrčinovec - št. hranica SR/ČR [online]. Bratislava : Ekojet, 23.06.2010, [cit. 2010-08-03]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]