Rudolf Antonín Dvorský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z R. A. Dvorský)
Rudolf Antonín Dvorský
český skladateľ, kapelník, klavirista,
spevák, herec a vydavateľ
Narodenie24. marec 1899
Dvůr Králové nad Labem
Úmrtie2. august 1966 (67 rokov)
Praha
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Rudolf Antonín Dvorský

Rudolf Antonín Dvorský, umeleckým menom R. A. Dvorský, (* 24. marec 1899, Dvůr Králové nad Labem – † 2. august 1966, Praha) bol český hudobný skladateľ, kapelník, klavirista, spevák, herec a vydavateľ.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

V rodnom meste absolvoval obchodnú školu. V šestnástich rokoch napísal prvé skladby.

V roku 1919 odišiel do Prahy, kde pracoval ako redaktor v hudobnom vydavateľstve Josef Springer. Zároveň vystupoval v kabarete Červená sedma. Od roku 1924 mal vlastný hudobný program v rádii, kde hral na klavír a spieval. Na husle ho v programe sprevádzal František Cink, na bendžo hral D. Alexa.

Melody Boys[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1925-1929 pôsobil v súbore Františka Cinka - Melody Makers. V roku 1929 potom založil vlastný orchester Melody Boys, ktorý existoval do roku 1945. Orchester mal veľmi široký záber, väčšina jeho členov ovládala niekoľko nástrojov. Počas okamihu sa tak saxofónová sekcia premenila na sláčikové nástroje. V repertoári boli ľudové piesne, tangá, swing aj džez. R. A. Dvorský dokázal dobre vycítiť vkus publika. S orchestrom spolupracovali napr. speváci Inka Zemánková, Míla Spazierová-Hezká, Jiřina Salačová alebo Arnošt Kavka.

Vystúpenie orchestra na barrandovských terasách bolo pravidelne vysielané rozhlasom. Orchester tiež nahrával filmovú hudbu.

V roku 1945 dostal ťažký zápal pľúc a s orchestrom nevystupoval.

Vydavateľ[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1936 založil vlastné vydavateľstvo. Sústredil sa na vydávanie modernej tanečnej hudby. Po vojne a dlhej chorobe sa znovu venoval nakladateľstvu a dostal ho na špičkovú úroveň. Ťažkou ranou bola pre neho nečakaná smrť jeho syna Miroslava v roku 1947, ktorý mal nakladateľstvo prevziať. V roku 1949 bolo nakladateľstvo znárodnené a prevzalo ho nakladateľstvo Orbis.

Väzenie[upraviť | upraviť zdroj]

S priateľom Pavlom Johnom, rádiotelegrafistom Československých Aerolinií, začal krátko po komunistickom prevrate v roku 1948 zvažovať odchod do zahraničia. Plán úteku počítal s únosom dopravného lietadla pri skúšobnom lete, pristátím na lúke pri obci Dřevčice, kde sa k pilotom mal pripojiť zvyšok skupiny. Prvý pokus v lete 1950 sa pre poruchu lietadla nepodaril, pri druhom pokuse o týždeň neskôr odletelo lietadlo priamo na schôdzku, ale k stretnutiu sa s druhou časťou skupiny nedošlo.[1]

Podľa spomienok spoluväzňa, R. A. Dvorský uvádzal, že od zámeru opustiť republiku upustil, ale bol zatknutý na základe udania.[2]. Je ale pravdepodobné, že zatknutie prebehlo na základe informácií získaných konfidentom nasadeným do cely iného člena skupiny, generála Viléma Stanovského, zatknutého pri inom pokuse o prekročenie štátnej hranice.[3].

R. A. Dvorský bol zatknutý 16. septembra 1953, na jar v roku 1954 obvinený z vlastizrady a odsúdený na päť rokov odňatia slobody. Odvolal sa k Najvyššiemu súdu, ktorý odvolanie zamietol, ale s prihliadnutím k zdravotnému stavu mu znížil trest na tri a pol roka odňatia slobody. Vo väzbe a väzniciach (Bartolomejská, Pankrác, ÚNZ Dolní Ročov, Bory) si odpykal približne polovicu trestu. Na slobodu bol prepustený 10. mája 1956.

Šesťdesiate roky[upraviť | upraviť zdroj]

Po prepustení z väzenia sa opäť venoval komponovaniu. V roku 1959 sa jeho pieseň „Ráno a večer“ umiestnila na treťom mieste vtedy populárnej súťaži Hledáme písničku pro všední den. Pieseň „Jipi-jou“ sa neskôr umiestnila v súťaži Písničky na zítra. Pieseň „Pohádka o konvalinkách“ sa stala najpredávanejším gramohitom roku 1967.

V roku 1965 mohol znovu verejne vystupovať. Spoločne s Hanou Vítovou, Jaroslavom Vojtom, Janom Pixom a Ottom Kinským vystupovali v pásme Utíká to, utíká.[4]

Herec[upraviť | upraviť zdroj]

Podieľal sa na sedemdesiatich filmoch. Skladal hudbu a vo veľa filmoch aj hral.

Diskografia (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilácie[upraviť | upraviť zdroj]

 • 1981 Perličky stříbrného plátna - Panton
 • 1986 Jen se s písničkou smát - Supraphon
 • 1999 Český hit století 2 - Radioservis -07. Hezká vzpomínka/12.Cikánka
 • 2000 Cikánka - To nejlepší z Karla Vacka - Supraphon
 • 2002 Písničky českých filmů - originální nahrávky z českých filmů 30/40 let - Fermata
 • 2004 Mé srdce je jazzband - Dol Daubner - ŽMP - Ukolébavka -R. A. Dvorský a Hana Vítová
 • 2005 Půlnoční swing 1939 - 1945 - FR centrum - R. A. Dvorský a Sestry Allanovy- Peter, Peter.../Von Mir Aus Kann´s Regnen/Wer Verliebt Ist, Braucht Musik
 • 2006 Bugatti step - Jaroslav Ježek - Radioservis - 9.Slovník lásky/22.Pra, Pra Prabába mé prabáby

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. http://www.lidovky.cz/r-a-dvorsky-odsouzen-za-pokus-o-utek-d7m-/ln_bezpravi.asp?c=A071105_105546_ln_bezpravi_hrn
 2. Dvůr Králové nad Labem - Vlastivědné čtení, II. rada, číslo 1, str. 26., Pan Miloslav Suchomel - Spoluvezeň R. A. Dvorského
 3. Koura, Pavel: Kola osudu nezastavím... Paměť a dějiny, roč. 1, č. 1, (december 2007), str. 2
 4. Dvůr Králové nad Labem - Vlastivědné čtení, II. rada, číslo 1, str. 19., Dvorského odsúdenie a jeho návrat do hudebného života

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rudolf Antonín Dvorský na českej Wikipédii.