Radegast (socha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nová socha Radegasta
Originál sochy v hale Frenštátskej radnice

Socha pohanského boha Slovanov Radegasta - boha slnka, hojnosti a úrody - je realizovaná v umelom kameni vo veľkosti 320 cm. Váži 1,4 tony. Autorom sochy je frenštátský rodák, profesor Akadémie krásneho umenia v Chicagu, akademický sochár Albín Polášek (14. február 1879 – 20. máj 1965).

Na svojom diele začal Albín Polášek pracovať už v roku 1924 a je známe, že už v Amerike vzniklo niekoľko variantov tohto diela. V roku 1930 si autor v Prahe najal Novákov ateliér a vytvoril konečnú podobu Radegasta. Telo mužské, tvár má podobu leva, hlava s prilbicou v podobe býčej hlavy s rohmi, v pravej ruke drží roh hojnosti, v ľavej sekeru.

Podľa tretinového modelu boli za osobnej účasti autora odliate vo zlievarni firmy Maška z umelého kameňa so železnou vložkou, dve sochy. Druhý odliatok, pôvodne určený pre autorovu záhradu, po čase skončil v pražskej zoologickej záhrade.

Súčasne bolo odliate do bronzu súsošie vierozvestcov Cyrila a Metoda a v septembri roku 1930 boli obe diela po ťažkej doprave inštalované na Radhošti. Sadrový originál súsošia Cyrila a Metoda je umiestnený vo vstupnej časti radnice vo Frenštáte pod Radhoštěm.

Pôvodná socha Radegasta bola odhalená 5. júla 1931. Slávnostné odovzdanie sochy Radegasta a súsošia Cyrila a Metoda verejnosti sa uskutočnilo 5. júla 1931, v deň sviatku oboch vierozvestcov v rámci Slovanskej púti, ktorú usporiadala Matice Radhošťská a Pohorská jednota Radhošť pod záštitou československej vlády s podporou prezidenta T.G. Masaryka. Vytvorenie sochy vtedy hradili českí rodáci v Amerike, ktorí ju potom darovali svojej vlasti.

Socha Radegasta sa stala neodmysliteľnou súčasťou radhošťského masívu. Za dlhé desaťročia však prestal umelý kameň odolávať drsným poveternostným vplyvom, a preto bolo nutné sochu demontovať a reštaurovať.

Tejto úlohy sa už v roku 1980 ujal olomoucký sochár Karel Hořínek so svojím synom, ktorý trhliny opravil a vnútro vylial betónom a vystužil. Na svoje pôvodné miesto bol vrátený 11. júna 1982.

Vplyvom poveternostných podmienok však vykonaná oprava nemohla sochu zachrániť natrvalo. Preto bolo pracovníkmi pamiatkového ústavu rozhodnuté o vytvorení repliky sochy z prírodného materiálu - žuly. Táto úloha bola zverená pánom Janovi Sobkovi a Miroslavovi Zubíčkovi pod vedením akademického sochára Miroslava Machalu.

Originál Radegasta bol z Radhošťa odvezený v máji 1996. V tom istom roku sa Pivovar Radegast, ktorý má Radegasta v logu, zaviazal uhradiť finančné náklady spojené s vytvorením kópie. Tá stála takmer 1 milión korún. Počas niekoľkých mesiacov vytesali kamenári zo 16,5 tony vážiaceho žulového kvádra kópiu, (328 cm, 3,2 t), ktorá od 4. júla 1998 kraľuje na pôvodnom mieste na hrebeni Radhošťa.

Na frenštátskej radnici bol zreštaurovaný originál sochy umiestnený po zložitých rokovaniach z rozhodnutia ministerstva kultúry 3. novembra 1998 a slávnostne odhalený 6. novembra 1998.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Radegast (socha) na českej Wikipédii.

Súradnice: 49°28′56″S 18°15′09″V / 49,4823367°S 18,2526272°V / 49.4823367; 18.2526272