Radha Mitchellová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Radha Mitchellová
Celé menoRadha Rani Amber Indigo Ananda Mitchell
Narodenie 12. november 1973 (49 rokov)
Melbourne, Austrália
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1988 – súčasnosť

Radha Mitchellová (angl. Radha Rani Amber Indigo Ananda Mitchell;* 12. november 1973, Melbourne, Austrália) je austrálska herečka. Je známa z filmov ako High Art (1998), Telefónna búdka (2002), Muž v ohni (2004), Silent Hill (2006), Náhradníci (2009), Pád Bieleho domu (2013), Londýn v plameňoch (2016), Chatrč (2017) a Dreamkatcher (2020).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Mitchellovej krstné meno Radha (sanskrt: राधा) pochádza z viery Haré Krišna. Jej ďalšie mená, Rani (रानी – kráľovná) a Ananda (आनन्द – radosť) tiež pochádzajú z podobného pôvodu. Svoje meno pripisuje matkiným skúsenostiam v Indii v 70. rokoch a jej fascinácii v indické filozofie.

Mitchellová navštevovala St. Michael's Grammar School v St. Kilda. Jej prvou rolou pred kamerami, bola rola jedenásťročného dievčaťa, ktoré bolo poslané žiť so svojou babičkou, v televíznom seriáli pre deti Sugar and Spice, ktorý sa vysielal v rokoch 19881989. Jej skúsenosti v seriáli, spolu s dramatickým kurzom, ktorý absolvovala v St Michael's, v nej prebudili záujem o herectvo. Neskôr sa zapísala na Swinburne University of Technology s myšlienkou stať sa psychologičkou ale po prvom roku zo štúdia odišla. Získala bakalársky titul v odbore literatúra a mediálne štúdiá.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju hereckú kariéru rozbehla v sitcome All Together Now, ktorý sa natáčal v rokoch 1992 a 1993. O rok neskôr, sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Neighbours, kde stvárnila rolu Catherine O'Brien.

Svoj filmový debut mala v australskom filme Láska a iné katastrofy, z roku 1996, kde stvárnila lesbickú študentku. V roku 1998 si zahrala vo filme High Art, kde stvárnila mladú stážistku ktorá sa zapletie s drogovo závislou lesbickou fotografkou. O rok neskôr, si zahrala bývalú priateľku lesbickej maskérky v krátkomentrážnej dráme Sleeping Beauties, kde sa objavila po boku Clei Duvall, Rose McGowan či Sarah Lassez.

Mitchellová bola obsadená v roku 2000 po boku Vin Diesela, vo filme Čiernočierna tma. V roku 2002 hrala po boku hercov ako Kiefer Sutherland a Anthony LaPaglia v dráme Smrtiaca žiara.

V roku 2004, si zahrala v troch úspešných filmoch — Muž v ohni, Hľadanie Krajiny - Nekrajiny a Melinda a Melinda. Všetky tri filmy, boli pozitívne prijaté filmovými kritikmi. O rok neskôr, stvárnila ženu s aspergerovým syndrómom vo filme Náš svet, naša láska, po boku Josha Hartnetta.

V roku 2006 si zahrala vo filme Silent Hill a rolu si zopakovala aj v pokračovaní, z roku 2012. O rok neskôr (2007), si Mitchellová zahrala v romantickej dráme Chuť lásky, po boku Grega Kinneara a Morgana Freemana. Po boku Brucea Willisa a Rosamund Pike, si zahrala vo filme Náhradníci, z roku 2009. Ďalej hrala vo filmoch ako Pád Bieleho domu (2013), Temnota (2016), Londýn v plameňoch (2016) a tiež hosťovala v televíznych seriáloch ako NCIS: Los Angeles, Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka či Troppo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Radha Mitchell na anglickej Wikipédii.