Radiša (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radiša
Potok
Uhrovec, Radiša.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Zdrojnica Capárky, Strážovské vrchy
Ústie Bebrava, Biskupice
Dĺžka 26 km
Povodie Bebrava
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Radiša je riečka na území okresu Bánovce nad Bebravou. Je to ľavostranný prítok Bebravy, má dĺžku 26 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Strážovských vrchoch, v podcelku Nitrické vrchy, pod hlavným hrebeňom pohoria, na južnom úpätí Capárky (924,1 m n. m.) v nadmorskej výške približne 800 m n. m.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie sprvu juhozápadným smerom, zľava priberá prítok spod Suchého vrchu (1 027,8 m n. m.) a následne z tej istej strany aj Čierny potok. Potom utvára dvojitú zákrutu, vstupuje do Kšinianskej kotliny, z pravej strany priberá Závadu a preteká obcou Kšinná už južným smerom. Za obcou priberá sprava Kšinku, zľava Rakovec a opäť sprava Brusné.

Následne vstupuje do Podunajskej pahorkatiny, podcelku Nitrianska pahorkatina a časti Bánovská pahorkatina. Preteká obcou Žitná-Radiša, konkrétne najprv časťou Radiša, kde priberá pravostranný prítok spod Bánovského vrchu (367,5 m n. m.) a potom okrajom časti Žitná, ležiacej pri sútoku Radiše s ľavostrannou Omastinou. Vzápätí vstupuje na územie obce Uhrovec, tu priberá zľava Striebornicu a stáča sa na západ. Rozširuje svoje koryto a mení smer toku na juhozápad, preteká cez Horné Naštice a následne vstupuje na územie mesta Bánovce nad Bebravou. Preteká intravilánom mesta a zároveň geomorfologickou časťou Bebravská niva. Tu sprvu tečie juhozápadným smerom, potom sa južne od centra stáča na západ, na krátkom úseku tečie viac-menej súbežne s Bebravou, preteká ešte cez Biskupice, v blízkosti nich ústi do Bebravy (190,6 m n. m.).

Súradnice: 48°42′21″S 18°14′20″V / 48,705951°S 18,238935°V / 48.705951; 18.238935