Radio-televizija Srbije

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Radio-televizija Srbije
RTS
krajina Srbsko Srbsko
typ verejnoprávna
riaditeľ Dragan Bujošević
premiéra 24. marec 1929 rozhlas
23. august 1958 televízia
program plnoformátová
slogan Vaše pravo da znate sve
Medijski javni servis Srbije
Gledaj.Slušaj.Misli
príjem televízia: satelit a cez internet
rozhlas: cez internet
webstránka www.rts.rs
m.rts.rs
www.radiobeograd.rs
ртс.срб
Budova z ktorej vysiela rozhlas

Radio-televizija Srbije alebo RTS (slov. Rádio-televízia Srbska) je srbská rozhlasová a televízna spoločnosť. Sídlo televízie je v Belehrade.

Založenie[upraviť | upraviť zdroj]

Rozhlas[upraviť | upraviť zdroj]

Rozhlas vysiela od 24. marca 1929. Rozhlas prvýkrát vysielal pod názvom Radio Beograd. Bola to prvá rozhlasová stanica v Srbsku a jej signál sa ozval aj v Chorvátsku a Slovinsku. Rozhlas sa skladá z hudby, spravodajstva, rádio-drám a iného. Počas bombardovania Belehradu v roku 1941 prestal s vysielaním. Po okupácii Belehradu sa rozhlas stal rádio-stanicou nemeckého vojenstva s menom Soldatensender Belgrad, ktorý mal príjem v celej Európe a Stredomorí. Dňa 10. novembra 1944 pokračoval s vysielaním.

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Televízia vysiela od 23. augusta 1958 pod menom Radiotelevizija Beograd (RTB). Bola demonštrovaná v roku 1956 ako pamätník na smrť Nikolu Teslu. Prvý kanál RTS-a bol prvýkrát odvysielaný 23. augusta 1958. Druhý kanál RTS-a začal s vysielaním 31. decembra 1971, ako RTB2. Tretiemu programu RTS-a bola odobratá licencia v roku 2006 a na uvoľnených frekvenciách začala vysielať TV Avala. Meno Radiotelevizija Beograd bolo zmenené na Radiotelevizija Srbije koncom 20. storočia.

Relácie[upraviť | upraviť zdroj]

Najstaršia a prvá spravodajská relácia, ktorá začala vysielať na RTS je Dnevnik RTS-a, o 20h. Tento denník skutočne už vysiela od 28. augusta 1958, teda 55 rokov. Bola to prvá spravodajská relácia v Srbsku a jej prvým moderátorom bol Miloje Orlović. Od 1. októbra 1974 sa vysiela o 19:30h. Správy vysiela okolo 17 ľudí.

Iné relácie sú: Ranný program RTS-a, Toto je Srbsko, Ja mám talent, Belehradská chronika, Eurovision Song Contest, športové relácie, rôzne seriály, filmy a iné.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]