Radvanskovci

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Radvanskovci
CoA Radvanský.png
erb rodu Radvanských
KrajinaUhorské kráľovstvo
Titulyhlavný župan, podžupan, kapitán, kráľovský radca, tajný radca
ZakladateľJurk a Dionýz
Rok založenia
dynastie
13. storočie

Radvanskovci alebo Radvanskí sú starý šľachtický rod pochádzajúci z obce Radvaň (dnes mestská časť Banskej Bystrice).

História rodu[upraviť | upraviť zdroj]

Predkovia rodu Radvanských sa po prvýkrát spomínajú v donačnej listine Bela IV. z roku 1267, ktorá sa vzťahuje na Jurka a jeho syna Dionýza. Vnuk Dionýza, Dionýz II., začal vo svojom mene používať predikát de Radvan. Príslušníci rodu Radvanských tvorili dôležitú súčasť verejného života Zvolenskej stolice. Ako podžupani Zvolenskej stolice pôsobili Baltazár, Juraj III. a jeho syn František. Jeho syna Juraja IV. odsúdili na mimoriadnom súde v Bratislave pre podozrenie z účasti na Vešeléniho sprisahaní. Napriek následnému prepusteniu ho popravili v roku 1687 počas tzv. prešovských jatiek. Syn Juraja IV. Ján II. pôsobil ako podžupan a kapitán Zvolenskej stolice a zároveň bol tajným radcom Františka Rákociho. Druhý syn Jána II. Ladislav II. sa stal zakladateľom tzv. mladšej barónskej vetvy rodu. Anton Radvanský pôsobil ako hlavný župan Turčianskej a Zvolenskej stolice, bol aktívny v revolučných bojoch v roku 1848 a v roku 1875 získal titul barón aj pre bratových synov Gejzu a Bela. Anton II. Radvanský sa ako evanjelik zaradil medzi obhajcov náboženskej slobody, neskôr ho zvolili aj za seniorátneho dozorcu.

Majetky rodu[upraviť | upraviť zdroj]

Kaštieľ Radvanských v Radvani

Kmeňovým sídelným majetkom rodu bola od polovice 13. storočia Radvaň. V rámci Zvolenskej stolice vlastnili členovia rodu majetky tiež v Jabríkovej, Kráľovej, na Králikoch, v Kremničke, Malachove, na Pršanoch, Senici, Skubíne, Tajove a aj tzv. bystrický majer – oráčiny, lúky a pasienky. Rôznymi rodinnými vzťahmi získali majetky aj v iných stoliciach – v Hontianskej, Nitrianskej, Novohradskej, Turčianskej, Boršodskej a Peštianskej.[1][2]

Popis erbu[upraviť | upraviť zdroj]

V modrom štíte zlatá koruna s klenotom – strieborným obrneným ramenom držiacim konár, v oblúku medzi ramenom a konárom leží strieborný polmesiac s tvárou, nad ktorým je zlatá hviezda.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Radvanský z Radvane (Radványi) [online]. [Cit. 2022-05-09]. Dostupné online.
  2. RAGAČ, Radoslav. Stoličná šľachta a školský mecenát. Niekoľko príkladov zo Zvolenskej stolice [online]. [Cit. 2022-05-09]. Dostupné online.
  3. Oznámenie o úmrtí Alberta Radvánszeho, hodváb. V spodnej časti maďarský text, nad textom kolorovaný erb s korunkou rodiny Radvánszkych. Rok úmrtia 1857; rozm.: 41,8 x 66 cm. [online]. Slovakiana, [cit. 2022-05-12]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Radvanskovci