Rak riečny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
rak riečny
Potamobius astacus.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Astacus astacus
Linnaeus, 1758
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Rak riečny (Astacus astacus) dorastá do dĺžky 25 cm. Žije v tečúcich vodách a rybníkoch s bahnitým dnom, je výrazným indikátorom čistoty vody. Žije len v čistých vodách. Dožíva sa 10 - 15 (max. 20) rokov a váži 250 až 350 gramov.

Stavba tela[upraviť | upraviť kód]

Telo raka sa skladá z pevne zrastenej hlavohrude a bruška. Na hlavohrudi má rak ústny otvor, zmyslové orgány a článkované končatiny. Má 2 páry tykadiel, prvé 3 páry končatín sú zakončené klepetami, má 4 páry kráčavých končatín a krátke končatiny sú aj na brušných článkoch (samičke slúžia na pridržiavanie oplodnených vajíčok). Dlhšie tykadlá sú hmatovým orgánom, je v nich aj orgán rovnováhy. Rak je schopný vnímať polohu tela. Na kratších tykadlách sú čuchové bunky. Zložené oči sú na pohyblivých stopkách. Pohyb mu umožňujú svaly uložené na vnútornej strane panciera. Pancier raka nerastie spolu s rakom, ale asi raz za rok ho zhodí. Vtedy mu nový pancier rýchlo dorastie. Uhličitan vápenatý (potrebný na tvorbu nového panciera) čerpá zo zásobných vápenatých teliesok v bočných stenách prednej časti žalúdka.

Vyživovanie[upraviť | upraviť kód]

Živí sa nahnívajúcimi zvyškami, ale aj živými rastlinami a živočíchmi,čím prispieva k čistote vôd. Rak dýcha žiabrami.

Výskyt[upraviť | upraviť kód]

Vyskytuje sa v celej Európe okrem Španielska, severného Anglicka a Írska. Jeho stavy boli značne redukované kvôli račej nákaze.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť kód]

Samička dospieva v štvrtom a samček v treťom roku života. Malý rak sa vyliahne z vajíčka v júni až v júli. Samička má vajíčka ukryté pod bruškom, kde si ich pridržiava malými nožičkami.

Pohyb a aktivita[upraviť | upraviť kód]

Aktívny je najmä v noci, po dne vody sa pohybuje prevažne dopredu, pred nepriateľom sa prudko chvostovou plutvou švihne dozadu.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rak riečny
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Rak riečny