Ranavalona III.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ranavalona III.
posledná kráľovná Imeriny
Ranavalona III.
Narodenie22. november 1861
Amparibe, Madagaskar
Úmrtie23. máj 1917 (55 rokov)
Alžír, Alžírsko
PodpisRanavalona III., podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ranavalona III.

Ranavalona III., tiež známa ako Ranavalo Manjaka III. (* 22. november 1861, Amparibe, Madagaskar – † 23. máj 1917, Alžír, Alžírsko) bola posledná kráľovná Imeriny (súčasného Madagaskaru).

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Amparibe ako princezná Razafindrehety. Jej rodičmi boli Andriantsimianatra a jeho princezný Raketaka. Za kráľovnú bola vyhlásená 30. júla, po smrti svojej predchodkyne kráľovnej Ranavalony II. Na trón nastúpila po korunovácii 22. novembra 1883 na mieste Imahamasina, v čase, keď Madagaskar viedol vojnu s Francúzskom. Rovnako ako kráľovné pred ňou, aj ona sa vydala za predsedu vlády Rainilaiarivonyho.

Počas panovania marila francúzske aj britské plány kontrolovať Madagaskar. V prvej francúzsko-madagaskarskej vojne roku 1885 utrpel ostrov porážku, kráľovná bola donútená podpísať mierovú zmluvu, ktorou Francúzsko mohlo kontrolovať zahraničné záležitosti. V roku 1886 sa kráľovná rozhodla zaistiť si podporu USA. USA však vôbec neboli naklonené nezávislosti Madagaskaru.

V roku 1894 sa kráľovná a vláda odmietli podriadiť francúzskym rozkazom a o rok neskôr Francúzsko bez veľkého odporu obsadilo Antananarivo. Jej manžel Rainilaiarivony bol uvrhnutý do vyhnanstva a zomrel nasledujúci rok, ale kráľovná vládla potom ešte do oficiálneho vyhlásenia Madagaskaru za francúzsku kolóniu do augusta 1896.

Čoskoro nastala vzbura, ktorú vyvolal dvor bývalej kráľovnej, spolu s monarchiou ju ukončil Joseph Gallieni vo februári 1897. Ranavalona bola zosadená z trónu a donútená odísť na ostrov Réunion, potom v marci 1899 do Alžíru, kde roku 1917 zomrela. Bola pochovaná v hrobke panovníkov v Andohalo roku 1938.

Podľa niektorých štátnych dokumentov mala dcéru, ktorá sa takisto ako ona volala Ranavalona.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]