Rastislav Ballek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rastislav Ballek
slovenský dramatik a režisér
Rod. menoRastislav Ballek
Štát pôsob.Slovensko, Česko-Slovensko
Narodenie27. január 1971 (52 rokov)
Banská Bystrica, Slovensko
Národnosťslovenská
Zamestnaniedramatik, režisér
Známy vďakaTiso (monodráma)
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Komenského
Vysoká škola múzických umení

Rastislav Ballek (* 27. január 1971, Banská Bystrica)[1] je slovenský dramatik a režisér.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Po štúdiu filozofie a sociológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pokračoval na VŠMU v Bratislave na odbore Divadelná réžia. Jeho študentské režijné práce Odchod z Bratislavy a Podivíni mali silný slovenský aj zahraničný ohlas. V období 19992001 bol interným režisérom v Divadle SNP v Martine, medzi rokmi 20012005 spolupracoval na réžii s Divadlom Alexandra Duchnoviča v Prešove, v rokoch 20022009 bol interným režisérom v Mestskom divadle v Žiline, kde v rokoch 2003 – 2008 zastával post umeleckého šéfa. Od roku 2006 začal intenzívnu prácu v Divadle Aréna v Bratislave, kde vytvoril kultovú divadelnú inscenáciu Tiso[2] v roku 2005. Tu inscenoval a režíroval hru Kukura v roku 2011, Holokaust (2012) alebo Rosmersholm (2013).

Rastislav Ballek režíroval svetovú premiéru komornej opery od Martina Burlasa Kóma v roku 2007 a spolupracoval s mnohými divadlami, napr. Slovenské komorné divadlo v Martine, Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove, Činohra SND, Divadlo Rokoko v Prahe, Národní divadlo Brno. Jeho inscenácie a ďalšie divadelné projekty sú pravidelne uvádzané ma domácich a zahraničných festivaloch, napr. Divadlo v Plzni, Sterijino pozorje v Srbsku, Nová dráma/New Drama, Divadelná Nitra, festival Eurokaz v Záhrebe, Expo 2000 v Hannoveri. Je laureátom viacerých ocenení v prestížnej ankete Dosky vo viacerých kategóriách. V súčasnosti pôsobí v Mestskom divadle v Žiline.[3]

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Spolu s dramaturgom M. Kubranom inscenoval niektoré zabudnuté diela Svetozára Hurbana Vajanského Letiace tiene alebo torzo hry Mikuláša Dohnányho Obchod z Bratislavy. V Divadle SNP v Martine oživil dielo Pustokvet (1997) od Vajanského, Atómy Boha od Gejzu Vámoša (1998) a inscenáciu podľa poviedky Kristíny Royovej Bez Boha (1999). Rôzne kontroverzné udalosti slovenských dejín predstavil uvedením hier Krcheň Nesmrteľný (predloha podľa autorky Eva Maliti-Fraňová , Tiso, Hollyroth, Mojmír II. a Súmrak ríše. V týchto posledných hrách ho zaujala problematika národných a spoločenských hodnôt, hodnôt kultúrneho dedičstva, protichodnosť kapitálu a amorálnosti národa. U Balleka možno vidieť aj inscenácie svetovej klasiky, napríklad Don Juan, Oresteia, Hamlet, Othello, Macbeth, Koniec hry, Nora. Charakteristickými črtami Ballekových uvedení hier je moderný divadelný jazyk, sugestívna obraznosť a morálna výzva k divákovi. Dej hier pôsobí ako zložitá skladačka, ktorá sa postupne mení na zreteľný obraz ako odkaz divákovi.

Dielo Rastislava Balleka je inšpirované moderným európskym divadlom hlavne čo sa týka formy. Jeho hry boli uvedené aj v cudzojazyčnej mutácii, napr. v rusínskom a maďarskom jazyku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rastislav Ballek -biografia [online]. Česko-Slovenská filmová databáze.sk, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
  2. OPOLDUSOVÁ, Jena. Osudové stretnutie s Tisom na javisku [online]. Pravda.sk, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.
  3. Rastislav Ballek režisér [online]. SKD Martin, [cit. 2022-04-08]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]