Raymond Hood

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raymond Hood
americký architekt
Raymond Hood
Narodenie29. marec 1881
Pawtucket, Rhode Island, USA
Úmrtie14. august 1934 (53 rokov)
Sleepy Hollow, New York, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Raymond Hood
The Tribune Tower v Chicagu

Raymond Hood (* 29. marec 1881 Pawtucket, Rhode Island, USA - † 14. august 1934, Sleepy Hollow, New York) bol americký architekt, ktorý navrhoval mrakodrapy prevažne pre Chicago a New York.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval v Massachusetts na Institute of Technology. Pracoval vo firme v Bostone a potom šiel znova na štúdium do Paríža. Kvôli praxi v New Yorku často cestoval medzi Európou a Amerikou.

Je pochovaný na Sleepy Hollow Cemetery v New Yorku.[1]

Tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

Slávnym sa stal až v roku 1922, keď spolu s Johnom Howellsom vyhral súťaž na návrh Chicago Tribune Tower. Ich viťazný návrh predbehol dvesto iných vrátane nápadov od velikánov ako sú Walter Gropius, Adolf Loos či Eliel Saarinen. Tribune building je jednou z mnohých budov v gotickom až neogotickom štýle, ktoré navrhol za svoj život. Tieto štýly však neskôr zanechal a svoju tvorbu dokonale prečistil.

Jeho najzmámejšia práca je návrh Rockefeller Centre v New Yorku pre rodinu Rockefellerovcov. Pôvodných 14 budov Centra v štýle Art Deco sa neskôr znásobilo na 19, ktoré sú však postavené v medzinárodnom štýle Time Life. Celé cetrum bolo opísané ako symbol modernistickej capitalistickej architektúry.

Realizácia[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho tvorba zahŕňa budovy ako Tribune Tower v Chicagu, American Radiator Building v New Yorku, New York Daily News Building v New Yorku, Rockefeller Center v New Yorku a Masonic Temple v Pennsylvanii. Všetky bolo navrhnuté v rokoch 1924 až 1930. Jeho návrhy sú čisto logické a praktické a svoju vieru vkladal do architektúry výškových budov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Architecture, Svazek 70. [s.l.] : C. Scribner's Sons, 1934. S. 222. (po anglicky)