Red Dead Redemption 2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Red Dead Redemption 2
Základné informácie
VydavateľRockstar Games
DistribútorRockstar Games
SériaRead Dead
EngineRAGE
Dátum vydaniaPlaystation 4, Xbox One
26. október 2018
Microsoft Windows
5. november 2019
Stadia
19. november 2019
ŽánerAkčná adventúra
MódSingelplayer, multiplayer
PlatformaPlaystation 4
Xbox One
Microsoft Windows

Pozri aj Videoherný portál

Read Dead Redemption 2 je akčno-adventúra hra vyrobená a publikovaná spoločnosťou Rockstar Games. V októbri 2018 bola vydaná na PlayStation 4 a Xbox One, a v novembri 2019 na Microsoft Windows. Hra je tretím pokračovaním série Read Dead a je prequelom hry Red Dead Redemption z roku 2010. Príbeh sa odohráva v roku 1899 vo fiktívnej reprezentácii západných, stredozápadných a južných Spojených štátov a približuje život psanca Arthura Morgana, člena Van der Lindeho gangu. Arthur sa musí vysporiadať s úpadkom divokého západu a zároveň sa snažiť prežiť proti vládnym silám, súperiacim gangom a iným protivníkom. Príbeh taktiež sleduje kolegu člena gangu Johna Marstona, protagonistu Red Dead Redemption.

Hra je prezentovaná z pohľadu prvej a tretej osoby a hráč sa môže voľne pohybovať v tomto interaktívnom otvorenom svete. Medzi prvky hry patria prestrelky, lúpeže, lovenie, jazda na koni, interakcia s postavami iných hráčov (NPC) a udržiavanie čestného ohodnotenia postavy morálnymi rozhodnutiami a skutkami. Pokročilý systém odmien, ktorý sa podobá systému „hľadaného“ z Grand Theft Auto, riadi reakciu mužov zákona a lovcov odmien za zločiny spáchané hráčom. Red Dead Online, online režim pre viacerých hráčov, bol vydaný ako beta verzia v novembri 2018 pred úplným vydaním v máji 2019.

Vývoj hry sa začal skoro po vydaní Red Dead Redemption a podieľali sa na ňom všetky štúdiá spoločnosti Rockstar po celom svete. Vývojový tím čerpal vplyv zo skutočných miest narozdiel od filmov alebo umení, zameraný na vytváranie presného odrazu času s postavami a svetom hry. Hra bola prvou zameranou horu spoločnosťou Rockstar špeciálne pre konzoly, ktorá otestovala svoje technické schopnosti a zároveň preniesla Grand Theft Auto V na platformy. Zvukový doprovod hry obsahuje pôvodné skladby zložené Woodym Jacksonom a niekoľko vokálnych skladieb, ktoré produkoval Daniel Lanois.

Red Dead Redemption 2, všeobecne očakávaný a predávaný pred vydaním, prekonal niekoľko rekordov a od svojho úvodného víkendu dosiahol druhý najväčší úspech v histórii zábavného priemyslu. Od úvodného víkendu dosiahol obrat 725 miliónov dolárov a za dva týždne prekročil celoživotný predaj Red Dead Redemption. Získala širokú kritiku a pochvalu zameranú na jej príbeh, postavy, otvorený svet, grafiku a značnú úroveň detailov. Považovaný za príklad videohier ako umeleckej formy získal ocenenia na konci roka vrátane ocenenia Hra roka z niekoľkých herných publikácií. Patrí medzi najpredávanejšie videohry všetkých čias a datuje sa viac ako 26,5 milióna predaných kópií.

Hrateľnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Red Dead Redemption 2 je akčná adventúra s westernovou tematikou. Hra sa odohráva z pohľadu prvej alebo tretej osoby a odohráva sa v prostredí otvoreného sveta, v ktorom sa nachádza fikčná verzia západných, stredozápadných a južných Spojených štátov.[1] Hra obsahuje ako pre jedného hráča, tak aj pre online multiplayer komponenty, ktoré boli vydané pod Red Dead Online. Väčšinu hry hráč ovláda psanca Arthura Morgana, člena Van der Lindeho gangu, s ktorým skompletizuje väčšinu misii—lineárne scenáre s danými objektívmi—na pokračovanie v príbehu; od epilógu hry hráč ovláda Johna Marstona. Mimo misií sa môže hráč voľne potulovať po interaktívnom svete. Hráč sa môže zapojiť do boja s nepriateľmi pomocou útokov na blízko, strelných zbraní, hodov nožom alebo výbušnín. Boj bol prepracovaný od predchodcu hry a pozoruhodná nová mechanika pozostáva z dvojitého ovládania a schopnosti používať luk.[2][3] Na rozdiel od predchádzajúcej hry má hráč možnosť plávať.[4]

Nevyužitá krajina Red Dead Redemption 2 predstavuje najväčšiu časť herného sveta a ponúka rozmanitú krajinu s príležitostnými cestujúcimi, banditmi a divočinou. V hre sa nachádzajú mestské sídliská, od poľnohospodárskych statkov až po mestá.[5][6] Kone sú hlavnými formami prepravy, z ktorých existujú rôzne plemená, z ktorých každé má rôzne atribúty. Hráč musí divého koňa vytrénovať alebo skrotiť, aby ho mohol používať, s výnimkou ukradnutých koní; musia však mať na sebe sedlo, aby nad ním získal hráč vlastníctvo. Zvýšené používanie koňa začne zlepšovať vzťah medzi koňom a hráčom, ktorý sa zvyšuje jeho čistením a kŕmením, a hráč z toho získa výhody pri jazde na koni.[7] Na cestovanie je možné využiť aj vozy a vlaky. Hráč môže uniesť prichádzajúci vlak alebo voz tým, že ohrozí vodiča alebo cestujúcich a potom okráda jeho obsah alebo cestujúcich.[8][9]

Hráč môže byť tiež svedkom alebo sa môže zúčastniť náhodných udalostí, ktoré sa vyskytli pri objavovaní herného sveta. Patria medzi ne prepady, zločiny spáchané inými ľuďmi, prosby o pomoc, streľby z jazdy, verejné popravy a útoky na zvieratá. Napríklad, keď hráč skúma divoký západ, môže nájsť konkrétnych ľudí v núdzi. Ak sa im hráč rozhodne pomôcť, budú vďační a môžu hráča odmeniť.[7][10] Hráč sa taktiež môže zúčastňovať vedľajších aktivít, ktoré zahŕňajú malé úlohy so spoločníkmi a cudzími ľuďmi, súbojmi, nájomným lovom, hľadaním pokladov alebo iných zbierok po mape, ako sú skalné rezby a hraním pokeru, blackjacku, domina a Five Finger Filet.[11] Lovenie zvierat taktiež zohráva hlavnú úlohu v hre, poskytuje jedlo, príjem a materiály na výrobu predmetov. Pri love musí hráč vziať do úvahy niekoľko faktorov, vrátane výberu zbrane a umiestnenia strely, ktoré ovplyvňujú kvalitu mäsa a kože, a následne sú obchodníci ochotní zaplatiť. Hráč môže zvieraťu okamžite strhnúť kožu alebo niesť jeho telo, ktoré v priebehu času hnije a znižuje jeho hodnotu a priťahuje dravcov.[12][13]

Hra sa výrazne zameriava na výber hráča pre príbeh a misie. Určité okamihy v príbehu poskytnú hráčovi možnosť prijať alebo odmietnuť ďalšie misie a ľahko upravovať dej okolo jeho výberu.[14] Hráč môže komunikovať s akoukoľvek postavou, ktorá nie je hráčom (NPC), dynamicky novým spôsobom v tejto sérii. Hráč si môže zvoliť rôzne dialógové možnosti s NPC, ako napríklad priateľský rozhovor alebo urážku. Ak sa hráč rozhodne zabiť NPC, môže svoju mŕtvolu okradnúť.[15] Red Dead Redemption 2 vracia systém Čestnosť od svojho predchodcu tým, že meria, ako sú akcie hráča vnímané z hľadiska morálky. Morálne pozitívne rozhodnutia a činy, ako je pomoc cudzincom, dodržiavanie zákona a šetrenie súpera v súboji, prispejú k cti hráča. Negatívne činy, ako napríklad krádež a ublíženie nevinným, sa však od honoráru hráča odpočítajú. Príbeh je ovplyvnený Čestnosťou, pretože dialóg a následky pre hráča sa často líšia v závislosti od ich úrovne Čestnosti. Míľniky zasiahnutia pre úroveň cti hráča poskytnú jedinečné výhody, ako napríklad odmeňovanie hráča špeciálnymi odevmi a veľkými zľavami v obchodoch. Nízka úroveň cti je tiež prospešná, pretože hráč dostane väčšie množstvo predmetov z mŕtvych tiel.[16]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. LEGER, Henry St; GAMING, Vic Hood 2019-03-15T17:58:35Z. Red Dead Redemption 2 PS4 and Xbox One: what to know about RDR2 on consoles [online]. TechRadar, [cit. 2019-11-23]. Dostupné online. (po anglicky)
 2. CRYER, Hirun. USgamer [online]. 2019-11-04, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. Archivované 2019-10-09 z originálu. (po anglicky)
 3. FRANK, Allegra. Red Dead Redemption 2 trailer has bows and arrows, after years of requests [online]. Polygon, 2017-09-28, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 4. GameSpot [online]. [Cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 5. VG247 [online]. 2019-11-05, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online.
 6. CRYER, Hirun. USgamer [online]. 2019-11-04, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. Archivované 2019-08-08 z originálu. (po anglicky)
 7. a b EGM [online]. 2018-10-25, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. Red Dead Redemption 2 How to Rob a Train and Stagecoach [online]. GameRevolution, 2019-11-04, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online.
 9. www.digitaltrends.com, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online.
 10. REVIEW, David Meikleham 2018-10-25T11:00:36Z. Red Dead Redemption 2 review: “When the credits roll, you’ll have created enough incredible memories to fill ten lesser games” [online]. gamesradar, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 11. Red Dead Redemption 2 has so much to do. Here’s our guide: [online]. Red Bull, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 12. Red Dead Redemption 2 Hunting, Fishing, and Wildlife Detailed - IGN [online]. [Cit. 2019-11-24]. Dostupné online. (po anglicky)
 13. www.digitaltrends.com, [cit. 2019-11-24]. Dostupné online.
 14. World's First Look at Red Dead Redemption 2 - IGN [online]. [Cit. 2019-12-01]. Dostupné online. (po anglicky)
 15. Red Dead Redemption 2 guide: making money [online]. www.polygon.com, [cit. 2019-12-01]. Dostupné online. (po anglicky)
 16. CRYER, Hirun. USgamer [online]. 2019-11-04, [cit. 2019-12-01]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]