Redaktor:Prskavka/Pracovny stol

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Construction.png Tento článok je vo výstavbe a zatiaľ nie je oficiálnym článkom slobodnej encyklopédie Wikipédia.

Tento článok môže byť nedokončený, taktiež sa v ňom môžu nachádzať chyby a neoverené výroky. Ak máte nejaké otázky k téme, o ktorej článok hovorí, skontaktujte sa s redaktorom, na ktorého stránke sa článok nachádza.


Hundraser 1.png
Kynologiastub2.jpg
Kynologický portál
Airedale (PSF).png
Bull Terrier PSF.png

Vitaj na portáli venovanom psom. Tento portál je úvodnou stránkou k článkom spätým so psou tematikou.

Pes je jedným z najstarších domestikovaných zvierat našej planéty. Spočiatku bol človeku nápomocný pri love, chránil jeho majetok a tiež jeho samého, neskôr sa naučil človeka zachraňovať a dnes ho sprevádza nielen v práci, ale aj vo voľnom čase.

Pes existuje v rôznych formách: je veľký, malý, chlpatý aj nahý, má dlhý i krátky nos, rôzne tvary ucha či hlavy. Príslušníci jedného plemena sú si fyziologicky podobní a majú podobné vlastnosti.

Tento portál ponúka vstup do psej tematiky. Veľa zábavy!
Crystal Clear action build.png Hlavné články 
Crystal Clear app List manager.png Hlavné kategórie 
Crystal Clear action playlist.png Zoznam
Crystal Clear action edit add.png Najnovšie články
Crystal Clear app Network Connection Manager.png Výhonky
Crystal Clear action edit remove.png Chýbajúce články
Crystal Clear app kaddressbook.png  Spolupráca
Qsicon exzellent 2.png Obrázok týždňa
Qsicon Exzellent.svg Článok týždňa
Australian Terrier 002 U.jpg


Austrálsky teriér
Portál:Pes/Odporúčaný článok/29
Qsicon Fokus.png Plemeno mesiaca
Airedalský teriér

Airedalský teriér je psie plemeno uznané v FCI v 3. skupine pod číslom 7. Airedalský teriér je prezývaný aj „kráľ teriérov“ pre svoju veľkosť v porovnaní s ostatnými teriérmi. Svoje meno dostal podľa údolia rieky Aire v grófstve Yorkshire vo Veľkej Británii.

Airedalský teriér nie je tzv. pôvodné plemeno s históriou siahajúcou do praveku. Je to pomerne mladé plemeno, ktoré človek vyšľachtil cieľavedomým krížením. Prvé jedince sa narodili približne v prvej polovici 19. storočia a išlo o krížence vydrára (otterhound) s dnes už vyhynutým čierno-trieslovým teriérom. Chovatelia sa snažili o vytvorenie všestranne upotrebiteľného loveckého plemena, je však pravdepodobné, že pre ustálenie čierno-trieslového sfarbenia bola pri šľachtení využitá aj kólia. Znalci plemena nevylučujú ani prikríženie írskeho teriéra, bulteriéra a gordonsetra. Spočiatku sa plemeno netešilo veľkej obľube. V poľovníctve však našiel využitie pri love ondatier, vydier, líšok, jazvecov, často aj ako durič na vysokú (srny, jelene a pod.) a čiernu (diviaky) zver.

Qsicon Unverstaendlich.png Vedeli ste, že...
Čuchové pole nemeckého ovčiaka má 160 cm2
  • ... čuch je zo všetkých zmyslov pre psa najdôležitejší - získava ho už 16 dní po narodení a stráca ho až v pokročilej starobe?
  • ... každého psa možno vycvičiť, nezáležiac na veku a plemene?
  • ... mýtus, že krížené psy sú inteligentnejšie ako čistokrvné nie je pravdivý?


Prírodné a technické vedy, veda a technika

SaintPierre1.JPG Architektúra · Saturday.PNG Astronómia (The Sun by the Atmospheric Imaging Assembly of NASA's Solar Dynamics Observatory - 20100819.jpg Hviezda · Jupiter and moon.png Slnečná sústava) · Polyploidization.svg Biológia · Zeichen 330 - Autobahn, StVO 1992.svg Cesty · Schematicky atom.png Fyzika · Gnome-globe.svg Geografia · Chemistrylogo.png Chémia · Nuvola apps display.png Informatika
Shuttle.svg Kozmonautika · Airplane template.png Letectvo · F of x.svg Matematika · Star of life3.svg Medicína · Pawprint.png Pes · Jordens inre.svg Vedy o Zemi


Humanitné a spoločenské vedy, život a spoločnosť

P culture.png Divadlo · Nuvola apps kaboodle.svg Film ·  Hourglass drawing-full.svg História · Eighth notes and rest.png Hudba · Globe of letters.svg Jazyk · Open bible 01 01.svg Literatúra · Nuvola apps kdmconfig.png Ľudia · Society.svg Politika · Sports icon.png Šport (Tennis ball.svg Tenis · ChessSet.jpg Šach)


Krajiny a regióny