Remorkér

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Remorkér na Dunaji pri Devíne tlačí dva nákladné člny.

Remorkér je loď, používaná na tlačenie alebo vlečenie iných plavidiel. Remorkér sám nedisponuje úložným priestorom a väčšinou obsluhuje bezmotorové a bezposádkové nákladné plavidlá (tlačné člny). Remorkér im poskytuje posádku a strojný výkon; r. môže viesť aj bočne zviazanú zostavu.

Vlečná zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Vlečná zostava je zostava plavidiel alebo plávajúcich zariadení alebo plávajúcich telies spojených s vlečným remorkérom, ktorý im dodáva trakčnú silu. Spojenie remorkéra a vlečných člnov zabezpečuje vlečné lano, najčastejšie ovládané špeciálnym vlečným navijakom. V európskych podmienkach musí mať vlečný čln kormidelné zariadenie a stálu posádku, ktorá ho ovláda. Vlečná plavba sa vo vnútrozemskej plavbe už takmer nevyužíva pre jej hydrodynamickú a ekonomickú neefektívnosť. Bežná je však pri manipulácii s námornými loďami v obmedzených priestoroch prístavov alebo v plavebne zložitých úsekoch.

Tlačná zostava[upraviť | upraviť zdroj]

Tlačná zostava je zostava plavidiel alebo plávajúcich zariadení alebo plávajúcich telies pevne spojených s tlačným remorkérom, ktorý im dodáva trakčnú silu a potrebnú posádku. Základným rozlišovacím znamením tlačnej zostavy je, že remorkér je posledným plavidlom zostavy. Celá zostava, ak je pevne spojená, sa správa ako jedno plavidlo. Pre tlačnú zostavu je charakteristická modulárnosť. V závislosti od trakčného výkonu remorkéra a miestnych plavebných predpisov sa do zostavy môžu pridávať ďalšie a ďalšie tlačné člny - sekcie. Rovnako sa môžu odoberať. Tlačná zostava je v porovnaní s vlečnou zostavou hydrodynamicky "čistejšia" a ekonomicky výhodnejšia, keďže na tlačných člnoch nemusí byť posádka (výnimku tvoria člny prevážajúce nebezpečné náklady napríklad benzín).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Remorkér