René-Robert Cavelier de La Salle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
René Robert Cavelier, Sieur de La Salle
francúzsky prieskumník
francúzsky prieskumník
Narodenie21. november 1643
Rouen, Francúzsko
Úmrtie19. marec 1687 (43 rokov)
Texas, USA
PodpisRené-Robert Cavelier de La Salle, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons René-Robert Cavelier de La Salle
La Salle pri vyhlásení Louisiany za francúzske územie. Na obrade sú aj indiáni z kmeňa Quapaw

René-Robert Cavelier, sieur de La Salle ( * 21. november 1643, Rouen, Francúzsko – † 19. marec 1687, Texas, USA) bol francúzsky prieskumník. Preskúmal oblasť Veľkých Jazier, rieku Mississippi a Mexický záliv.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

René-Robert Cavelier, Sieur de La Salle sa narodil v meste Rouen vo francúzskej Normandii 21.novembra 1643. Narodil sa do šlachtickej rodiny. Keď dosiahol 15 rokov bol prijatý do jezuitského rehoľného rádu. V roku 1660 zložil sľub a stal sa členom ich rádu. O päť rokov neskôr bol na vlastnú žiadosť vyslaný do cudziny ako misionár. V Kanade si, ale uvedomil, že to nie je cesta, ktorou by sa chcel uberať. 27 marca 1667 bol na vlastnú žiadosť prepustený z tohto rádu pre údajnú morálnu slabosť. No a to bol samotný počiatok jeho veľkolepej prieskumníckej kariéry.

Do Severnej Ameriky ho vyslal kráľ Ľudovít XIV., aby prešiel na juh od Kanady do Mexického zálivu po rieke Mississippi. La Salle mal za úlohou prebádať územie a vytvoriť obchodné cesty pozdĺž rieky za účelom získavania kožušín. Preskúmal aj Michiganské jazero (1679), Hurónske jazero, Érijské jazero a Ontárijské jazero. V údolí rieky Mississippi sa snažil založiť kolóniu, ale skončilo sa to katastrofou.

La Salle vycestoval z Francúzska do Quebecu v Novom Francúzsku (dnešná Kanada) na konci roka 1667. Bol rozhodnutý nájsť prietok vody cez celý východ Severnej Ameriky. Z Montrealu vyrazil v júli 1669. La Salle prešiel Ontárijské jazero, Érijské jazero a ďalšie miesta, ktoré nie sú zdokumentované. Do konca roku 1670 sa do Montrealu nevrátil a možno cestoval po Ohiu, alebo po rieke Mississippi. Počas rokov 1671-1673 podnikol La Salle mnoho prieskumných výprav.

Rieku Mississippi dosiahol La Salle a jeho 40 mužov 6.februára 1682. Smerom na juh sa vydal 9.apríla. Celé územie povodia Mississippi pomenoval La Salle podľa francúzskeho kráľa. Na jeho počesť nazval toto územie Louisiana. Dňa 9.apríla 1682 vyhlásil toto územie za francúzske. Pri spiatočnej ceste La Salle a Henri de Tonti dohliadali na stavbu pevnosti Fort St. Louis v štáte Illinois. Henri de Tonti zostal v tejto pevnosti ako veliteľ. La Salle sa medzitým vrátil do Francúzska pre viac zásob.

LaSalleho expedícia do Louisiany v roku 1684, naľavo je loď La Belle, v strede lod Le Joly a napravo je loď L'Aimable

La Salle sa vydal z Francúzska na spiatočnú cestu do Severnej Ameriky 24.júla 1684. Do Ameriky sa vydal s veľkou výpravou s úmyslom založiť francúzsku kolóniu v oblasti Mexického zálivu pri ústí rieky Mississippi. Z Francúzska vyplával na štyroch lodiach na ktorých bolo nalodených tristo kolonistov. Výprava bola sužovaná pirátmi, zlou navigáciou a napokon aj nepriateľskými indiánmi. Loď St-François, ktorá bola plne naložená zásobami padla za obeť španielskym pirátom v Karibiku. Druhá loď L'Aimable sa pri zálive Matagorda Bay dostala na plytčinu. Muži z tejto lode sa snažili zachrániť aspoň zásoby jedla, tovaru a delá, ale boli pozabíjaní miestnymi indiánmi. Loď L'Aimable sa napokon 7. marca potopila.

O týždeň neskôr po tejto veľkej strate sa loď Le Joly, ktorú pre túto výpravu zapožičal samotný francúzsky kráľ Ľudovít XIV vrátila do Francúzska. Na jej palubu sa nalodilo 180 kolonistov ktorí sa rozhodli pre návrat. Výprave zostala už len posledná loď La Belle. La Salle mal už len posledných 70 ľudí. Preživší založili v Texase Fort Saint Louis pri Garcitas Creek, kde mali čerstvú vodu, ryby, dobrú pôdu a bolot tu aj dostatok dreva.

Na začiatku júna La Salle zvolal svojich ľudí aby im oznámil, že pôjdu 70 míl do vnútrozemia založiť novú osadu. Od lode La Belle museli teda všetky veci prenášať 70 míl do vnútrozemia. Svoju úlohu dokončili v polovici júla. Do tej doby polovica osadníkov zomrela v dôsledku malého prídelu jedla a prepracovania. Nažive ostalo už len 43 osôb. Podnikali krátke výpravy aby preskúmali svoje okolie. Pri jednej takejto výprave na ktorej bol La Salle s niekoľkými mužmi, bola loď La Belle potopená v búrke. La Salle nadalej veril, že jediná šanca na záchranu spočíva v neustálom putovaní po krajine a požiadať o pomoc Nové Francúzsko. Niektorí muži sa začali proti La Sallemu búriť. La Salle sa napokon odcudzil aj svojim najvernejším, ktorí s ním zostali až do samotného konca. Pri jednej s ďalších výprav na ktorých bolo 17 kolonistov prišiel La Salle o život. Stalo sa tak po tom čo sa viacerí muži začali hádať o prídeli mäsa. René-Robert Cavelier de La Salle bol zavraždený v Texase vlastnými ľuďmi. Stalo sa tak 19. marca 1687. Jeho vrahom bol Pierre Duhaut. Pred La Salleho vraždou boli zavraždený aj traja z jeho spoločníkov v spánku. Jeden z nich bol La Salleho synovec. Po tom čo bol La Salle zavraždený, tak sa začali jeho vrahovia zabíjať aj medzi sebou. Zvyšok výpravy sa napokon dostal v roku 1688 do Montrealu. Zvyšných 23 mužov, ktorí zostali v pevnosti Fort Saint Louis bolo pozabíjaných indiánmi Karankawa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]