Preskočiť na obsah

René Théophile Hyacinthe Laënnec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
René Théophile Hyacinthe Laënnec
francúzsky lekár
René Théophile Hyacinthe Laënnec
Narodenie17. február 1781
Quimper, Francúzsko
Úmrtie13. apríl 1826 (45 rokov)
Ploaré, Francúzsko
Známy vďakavynálezca stetoskopu
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons René Théophile Hyacinthe Laënnec

René Théophile Hyacinthe Laënnec (* 17. február 1781, Quimper, Francúzsko – † 13. august 1826, Ploaré) bol francúzsky lekár, vynálezca stetoskopu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Študoval v Nantes a pôsobil potom od roku 1799 ako ránhojič v západnej armáde. Od roku 1800 si ďalej rozširoval vzdelanie riadnym štúdiom medicíny v Paríži v nemocnici Charite – jeho učiteľom bol preslávený Jean-Nicolas Corvisart – a v roku 1804 sa stal lekárom.
V roku 1816 nastúpil do Neckerovej nemocnice v Paríži. Tu sústavne pracoval na zvýšení možností diagnostiky, najmä chorôb pľúc a srdca. Za tým účelom vyvinul nástroj – stetoskop zvyšujúci intenzitu zvukov pri počúvaní. Zásadným spôsobom tak rozšíril diagnostické hranice fyziológie a najmä patológie kardiopulmonálneho systému. Sústavné pozorovanie uložil do svojho životného diela Traité de l'auscultation Mediate (Paríž 1819, 2 zväzky; celkom 4 vydania – posledné v roku 1836). V roku 1823 sa stal profesorom na Collège de France, a nasledujúcim rokom prednostom internej kliniky. Zomrel na pľúcnu tuberkulózu.

Spolu s Leopoldom von Auengruberom a Corvisartom stal sa zakladateľom klasickej fyzikálnej diagnostiky modernej medicíny. V roku 1868 bola na jeho počesť postavená socha v jeho rodnom meste.

Popri objave stetoskopu ako prvý popísal cirhózu pečene a dodnes obraz jednej chorobnej zmeny pečene nesie jeho meno (Laënnecova žltá atrofia pečene). Jedna zo 4 lekárskych fakúlt University Claude Bernarda v Lyone je po ňom pomenovaná na jeho počesť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku René Théophile Hyacinthe Laënnec na českej Wikipédii.