Renata Scottová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Renata Scottová
talianska operná speváčka
Renata Scottová
Narodenie24. február 1934 (89 rokov)
Savona, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Renata Scottová

Renata Scottová (* 24. február 1934, Savona) je bývalá talianska operná speváčka, sopranistka. V súčasnosti operná režisérka. Ako speváčka sa špecializovala na bel canto a Verdiho repertoár. Spievala 45 operných rolí od osemnástich skladateľov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Debutovala v osemnástich rokoch rolou Violetty vo Verdiho La traviata. V La Scale prvýkrát spievala v roku 1953. Do zahraničia prenikla v septembri 1957, to keď na festivale v Edinburghu musela zaskočiť za slávnu Mariu Callasovú v Belliniho La sonnambula a zožala úspech. Jej kariéra kulminovala v 60. rokoch 20. storočia. Roku 1964 spievala s ansámblom La Scaly aj v Bolšojom teatru v Moskve, išlo o prvé vystúpenie západných operných umelcov v Sovietskom zväze v ére Studenej vojny. O rok neskôr debutovala v Metropolitnej opere v New Yorku v Madama Butterfly. Na tejto scéne potom stvárnila 26 rolí vo viac ako 300 predstaveniach.

Spevácku kariéru ukončila v roku 2002 a potom sa úspešne obrátila k réžii (o. i. Ceny Emmy za televíznu réžiu Gioconda a Traviaty) a pedagogickej činnosti na Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Ríme a na Juilliard School v New Yorku. Žije v USA, spolu so svojím manželom, huslistom Lorenzo Anselmim.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Renata Scottová na českej Wikipédii.