Respirátor (filter)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Táto maska prečisťujúca vzduch sa využíva najmä v prašnom prostredí a pri práci s bežnými prchavými látkami (napríklad pri používaní riedených farieb).

Respirátor (iné názvy: (najmä na ochranu proti časticiam) respiračná maska, inhalačná maska, dýchacia maska; na ochranu proti plynu aj plynová maska; na ochranu proti plynom a ochranu tváre aj ochranná maska) je zariadenie určené na ochranu pred vdychovaním nebezpečných látok (najmä plynov) alebo prachových častíc rozptýlených v ovzduší. V závislosti na druhu látok, pred ktorými má respirátor chrániť rozoznávame viacero druhov a veľkostí respirátorov. Rovnako rozsiahle sú oblasti jeho používania, od bežnej ochrany osôb pri práci, cez medicínske, alebo priemyselné respirátory, až po využitie ako súčasť vojenskej výstroje. Za najjednoduchší model respirátora môžeme považovať hygienické rúško, ktoré chráni napríklad pred nákazou prenášanou kvapôčkovou infekciou.

Základné kategórie[upraviť | upraviť kód]

Existujú dve hlavné kategórie respirátorov:

  • Filtračný respirátor, ktorý sa používa na filtráciu vdychovaného vzduchu, ktorý na základe použitých filtrov zbavuje určených látok.
  • Respirátor so zásobou vzduchu, tento obsahuje zásobu čerstvého, netoxického vzduchu, ktorý dodáva používateľovi.