Revival

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Dalibor Štroncer z The Backwards ako John Lennon

Revival [rivajvl], prípadne revival band, je typ hudobnej skupiny hrajúcej prevzatý repertoár inej, zväčša už neexistujúcej skupiny. Väčšinou ide o hudobníkov s pozitívnym vzťahom k skupine, ktorí s obľubou interpretujú jej repertoár, pričom sa jej tak snažia vyjadriť poctu.
Súčasťou mnohých revivalov je aj snaha prispôsobovať svoj imidž hudobným vzorom, a to za účelom hudobnej a pódiovej ilúzie. Vizáž a vystupovanie hudobníkov tak má za úlohu navodiť dojem opätovného zhmotnenia už neexistujúcej skupiny, čo je príťažlivým prvkom pre publikum.
Termín revival sa však spája aj s invenčnou autorskou podobou coververzií, väčšinou však v období 60. rokov (napr. skupina Creedence Clearwater Revival), kedy hudobná popkultúra takpovediac vznikala a nebol dôvod na vytváranie „česť vyznávajúcich skupín“.

Známe revivaly[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najznámejšie slovenské revivaly svetového formátu patrí košická skupina The Backwards, imitujúca britských The Beatles, či rovnako košická skupina Queenmania, ktorá je revivalom britskej skupiny Queen.