Rex Walheim

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rex Joseph Walheim
Astronaut NASA
Rex Walheim
Št. príslušnosťUSA
Narodenie10. október 1962 (61 rokov)
Redwood City, Kalifornia, USA
Predchádzajúce zamestnaniedôstojník vojenského letectva
Hodnosťplukovník USAF
Čas vo vesmíre36 dní, 8 hodín a 31 minút
Kozmonaut od1996
MisieSTS-110/ISS, STS-122/ISS, STS-135/ISS
Znaky misií
Kozmonaut dodosiaľ aktívny

Rex Joseph Walheim (* 10. október 1962, Redwood City, Kalifornia, USA) je americký astronaut. Letel ako letový špecialista v raketopláne na misiách STS-110, STS-122 a STS-135. Pri misiách vykonal päť výstupov do otvoreného priestoru s celkovým trvaním 36 hodín a 23 minút.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vzdelanie a vojenská kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Walheim doštudoval strednú školu v San Carlos v roku 1980 a o štyri roky neskôr získal bakalársky titul v odbore mechanického inžinierstva na University of California v meste Berkeley. V roku 1989 získal titul magistra v odbore priemyselného inžinierstva na University of Houston.

Walheim vstúpil do Vzdušných síl spojených štátov ako podporučík v máji 1984. V októbri 1986 bol preložený do Johnson Space Center v Houstone kde pracoval ako inžinier na podvozkoch raketoplánov a brzdách. V auguste 1989 bol prevelený na Letecké a kozmické veliteľstvo v Colorado Springs, kde bol riaditeľom programu modernizácie radarov protiraketovej obrany. V roku 1991 bol vybraný do školy pre testovacích pilotov, kutz absolvoval na Edwards Air Force Base v Kalifornii. po dokončení kurzu lietal na strojoch General Dinamics F-16 Fighting Falcon, pôsobil aj ako projektový manažér.

Vstup do NASA[upraviť | upraviť zdroj]

Rex Walheim na letovej palube Atlantisu

Rex Walheim bol vybraný do NASA v roku 1996. Po dvojročnom výcviku bol kvalifikovaný ako letový špecialista. Po prvý raz letel do vesmíru v roku 2002 na misii STS-110, ktorej cieľom bola doprava a montáž nosníku S-0 na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Walheim pri nej uskutočnil dve vesmírne prechádzky (EVA). Druhý raz štartoval na misii STS-122, ktorá dopravila k ISS európsky laboratórny modul Columbus. Walheim uskutočnil tri EVA. V roku 2011 letel na misii STS-135, ktorej cieľom bolo zásobovanie ISS. zároveň to bol posledný let raketoplánu.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Súkromie[upraviť | upraviť zdroj]

Walheim je ženatý s Margie Dotsonovou a majú spolu dve deti. Medzi jeho záľuby patrí futbal, turistika, lyžovanie a softball.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]