Riad (jedlá)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kuchynský riad
Porcelánový tanier s príborom
Strieborný stolný riad

Riad je súhrnné označenie pre nádoby a nástroje, ktoré slúžia na prípravu alebo konzumáciu jedál, nápojov a iných potravín.

Druhy[upraviť | upraviť kód]

V gastronómii rozlišujeme biely a čierny riad. Toto označenie však dnes neznamená farbu porcelánu, skla, kovu alebo iného materiálu, z ktorého je riad vyrobený, ale slúži na rozdelenie riadu podľa toho, či sa používa na prípravu jedál alebo na ich konzumáciu.

Biely riad[upraviť | upraviť kód]

Biely riad sú predmety, ktoré používa hosť alebo iný stravník sú to (taniere, poháre, hrnčeky a šálky, misy, misky, príbory, tácky atď.).

Čierny riad[upraviť | upraviť kód]

Čierny riad slúži na prípravu pokrmu, vo všeobecnosti ho používajú kuchári. Nádoby na prípravu jedál sú napríklad: gastronádoba, hrnce, panvice, pekáče, na zakrytie nádob slúžia pokrievky.

Nástroje na mechanické spracovanie, miešanie alebo naberanie surovín a jedál sú napríklad nože a iné rezačky a rezné nástroje, strúhadla, mlynčeky, krájače a rozmačkávače, mixéry, šľahače a metly, dosky, valčeky, paličky, formy na pečenie alebo vykrajovanie, varechy a miešačky, naberačky, sitká a cedidlá.

Ďalšími nástrojmi potrebnými často na prípravu surovín, jedál alebo nápojov sú otvárače nádob, hlavne konzerv, pohárov a fliaš. Podobný účel majú luskáčiky na orechy.

Ešus je jedálenská miska na poľné stravovanie, ktorá základný účel má podobný bielemu riadu, no je prispôsobená aj na priamu tepelnú úpravu jedla. Podobne kanvica sa podľa druhu používa buď len na prípravu nápojov, alebo aj na ich podávanie; v kanviciach sa niekedy servírujú aj omáčky.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nádobí na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).