Ricardo Bofill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ricardo Bofill
španielsky architekt
španielsky architekt
Narodenie5. december 1939 (81 rokov)
Barcelona, Španielsko
Odkazy
Webstránkaricardobofill.es
CommonsSpolupracuj na Commons Ricardo Bofill

Ricardo Bofill (*5. december 1939, Barcelona, Španielsko) je španielsky architekt, predstaviteľ postmodernej architektúry.

Študoval na Univerzite architektúry v Barcelone a neskôr v Ženeve. V roku 1963 združil skupinu architektov, inžinierov, návrhárov, sociológov, spisovateľov, filmárov a filozofov známu ako medzinárodný ateliér Taller de Arquitectura. Združenie, ktorého členovia mali viac ako 40 rokov skúseností v mestskom plánovaní, v architektúre, v práci s interiérom a v navrhovaní nábytku atď.

Ich medzinárodná skúsenosť im dovoľuje navrhovať od mestského dizajnu, veľkých infraštruktúr pre verejnú dopravu, športových, kultúrnych, a maloobchodných vybaveností, obytných a administratívnych budov až po vnútorný dizajn. Bofillho Taller de Arquitectura je zodpovedný za hlavné sídla takých spoločností, ako Christian Dior, Cartier, Decaux, Axa, Shiseido a budovu Bank One and the Donnelley.

Ateliér sa zaberal mestským plánovaním pre také mestá ako Paríž, Luxemburg, Varšava, Praha, Madrid či Barcelona. Niektoré ďalšie prestížne, kultúrne zariadenia navrhnuté Ricardom Bofillom sú Zbrojnica v Metz, Francúzsko, hudobná škola na univerzite Rice v Houstone, Národné katalánske divadlo v Barcelone, alebo Centro Cultura de Prado vo Valladolide.

Navrhol tiež komplex Panorama City v Bratislave.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ricardo Bofill [online]. Panorama City, 2012-02-06, [cit. 2015-04-28]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]