Richňava

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Richňava je jedno z umelých jazier pri Banskej Štiavnici. Jazerá (alebo tajchy) boli v minulosti vytvorené ako zásobníky vody pre Richňavské jazerá, dva veľké tajchy patria k najvyššie položeným v okolí Banskej Štiavnice. Veľké a Malé richňavské jazero sú navzájom prepojené a oddeľuje ich od seba hrádza. Prístup. K jazerám sa dostaneme pohodlne bicyklom, autom alebo autobusom.

Obe jazerá boli postavené v osemnástom storočí. Pôvodne bola vlastne nádrž len jedna, s oveľa väčším objemom zachytávanej vody. Avšak už po niekoľkých rokoch od vybudovania sa začali objavovať problémy. Nebezpečné presakovanie vody z tak veľkej nádrže vzbudilo oprávnené obavy z poškodenia, či nebodaj pretrhnutia hrádze. Doprava zhromaždenej vody k banským dielam bola riešená systémom vodných štôlní a jarkov.

V letných mesiacoch ponúka jazero možnosť kúpania a vodných športov. Richňavské jazero je veľmi dobre známe medzi potápačmi, ktorí tu pravidelne organizujú školenia a kurzy potápania. Jazero slúži aj ako rybársky revír. Jazero je červeno sfarbené pravdepodobne kvôli riase Tovellia sanguinea.

Súradnice: 48° 25′ 38″ s.š., 18° 50′ 49″ v.d.