Richard Harrison Truly

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Richard Harrison Truly
Astronaut NASA
Richard Harrison Truly
Št. príslušnosťUSA
Narodenie12. november 1937 (85 rokov)
Fayette, Mississippi, USA
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťviceadmirál US Navy
Čas vo vesmíre13 dní 1 hodina 16 minút
Kozmonaut od1965 USAF skupina MOL,
1969 NASA skupina 7
MisieALT, STS-2, STS-8
Znaky misiíSpace Shuttle Enterprise logo.pngSts-2-patch.pngSTS-8 patch.png
Kozmonaut do1983

Richard Harrison Truly ( * 12. november 1937, Fayette, Mississippi, USA ) je bývalý americký kozmonaut z programov MOL, Apollo-Sojuz, Skylab a letov s raketoplánmi. V rokoch 1989-1992 bol riaditeľom NASA.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole pokračoval v štúdiách a v roku 1959 vyštudoval technologický inštitút v Georgii (Georgie Institute of Technology) a s diplomom leteckého inžiniera bol v roku 1965 vybratý pre vojenský program MOL 1. Odtiaľ bol v auguste roku 1969 prevedený medzi kozmonautov NASA. Bol zaradený do podporných posádok letov Skylab 2, Skylab 3, Skylab 4 a do programu Sojuz-Apollo. Po ukončení aj tohto programu sa preškolil na raketoplány. Najprv bol záložným pilotom pre prvý testovací let. V tom čas bol fregatným kapitánom. Je ženatý a má tri deti. Používal prezývku Dick.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel na raketopláne Columbia v novembri 1981 a stal sa tak 105. kozmonautom Zeme. Bol to druhý testovací let STS (Space Transportation System) trvajúci dva dni. Posádku tvorili dvaja kozmonauti, veliteľ plukovník USAF Joseph Engle a pilot námorný kapitán Richard Truly. Odštartovali z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride (mys Canaveral) a pristáli na vojenskej základni Edwards Air Force Base v Kalifornii.

Koncom leta roku 1983 na palube raketoplánu Challenger odštartoval na misiu STS-8. Šesťdenného letu sa zúčastnila táto päťčlenná posádka: veliteľ Richard Truly, ďalej Daniel Brandenstein, Guion Bluford, Dale Gardner a William Thornton. Na naliehanie armády štart z mysu Canaveral aj pristátie na základni Edwards sa uskutočnili v noci kvôli plánovaným vojenským cieľom misie. V noci tiež vypustili indickú telekomunikačnú družicu Instat 1B.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

Ihneď po svojom druhom lete z NASA odišiel do veliteľskej armádnej funkcie, po troch rokoch bol v roku 1986 prevelený do Washingtonu za NASA. V rokoch 1989-1992 pôsobil ako riaditeľ NASA. O rok neskôr sa vo svojich 56 rokoch vrátil na univerzitu v Georgii, kde zotrval ako riaditeľ ďalších šesť rokov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]