Robert Mundell

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nositeľ Nobelovej ceny
Robert Mundell
kanadský ekonóm
kanadský ekonóm
Narodenie24. október 1932 (88 rokov)
Kingston, Ontário, Kanada
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Robert Mundell

Robert A. Mundell (* 24. október, 1932, Kingston, Kanada) je profesor ekonomiky na Columbijskej univerzite. Je považovaný za otca teórie optimálnych menových oblastí a tvorcu ekonómie strany ponuky.

Za „analýzu monetárnej a fiškálnej politiky pri rôznych režimoch menových kurzov a za analýzu optimálnych menových oblastí“ získal v roku 1999 cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela. Vo svojich prácach sa intenzívne venoval histórii medzinárodného menového systému a zohral významnú rolu pri vzniku eura.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v kanadskom Kingstone. Vysokoškolský diplom obhájil v Kanade na University of British Columbia vo Vancouveri, London School of Economics, titul PhD. v ekonómii získal na prestížnej MIT (Massachusetskom technologickom inštitúte)

Od roku 1974 pôsobí ako profesor ekonómie na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Má za sebou dlhoročnú profesorskú prax, učil na svetových univerzitách ako je Stanford University, University of Chicago, či na univerzite v talianskej Bologni. Jeho prednášky mohli vidieť študenti v Európe, Severnej a Južnej Amerike, Ázii, Afrike i Austrálii. Robert A. Mundell pôsobil ako poradca pre niekoľko medzinárodných organizácií a inštitúcií ako napríklad OSN, MMF, Svetovú banku, Radu guvernérov Federálneho rezervného systému, ministerstvo financií USA, kanadskú vládu ako aj iné vlády v Latinskej Amerike a Európe a mnohé iné.

Hlavné prínosy[upraviť | upraviť kód]

Diela[upraviť | upraviť kód]

Najznámejšie knihy Roberta A. Mundella:

  • Človek a ekonómia
  • Medzinárodný menový systém: Konflikt a reforma
  • Menová teória: úrok, Inflácia a rast vo svetovej ekonomike
  • Budovanie Novej Európy, Euro ako stabilizátor v medzinárodnom menovom systéme

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

Zdroje, z ktorého (pôvodne) čiastočne čerpal tento článok: