Rock a Doodle alebo kohút Kikirík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rock a Doodle alebo kohút Kikirík
Originálny názov Rock-a-Doodle
Námet Chantecler od Edmonda Rostanda
Dĺžka 74 minút
Štát Írsko Írsko
UK Spojené kráľovstvo
USA USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1991
Dátum uvedenia 2. august 1991 (Spojené kráľovstvo)
23. august 1991 (Írsko)
3. apríl 1992 (USA)
Spoločnosť Goldcrest
Sullivan Bluth Studios Ireland Ltd.
Rozpočet 18 miliónov dolárov
Zárobok 11 657 385 dolárov[1]
Filmový štáb
Réžia Don Bluth
Produkcia Don Bluth
Gary Goldman
John Pomeroy
Scenár David N. Weiss
Hudba Robert Folk

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Rock a Doodle alebo kohút Kikirík alebo Rock a kohút (orig. Rock-a-Doodle) je hraný/animovaný/hudobný/komédialny/dobrodružný film z roku 1991, ktorý bol produkovaný spoločnosťami Sullivan Bluth Studios a Goldcrest Films.[2] Je voľne založený na komédii Edmonda Rostanda s názvom Chantecler.[3] Rock a Doodle alebo kohút Kikirík bol režírovaný Donom Bluthom a napísaný Davidom N. Weissom. Originálne hlasové obsadenie filmu obsahuje Glena Campbella, Christophera Plummera, Phila Harrisa (vo filmovej roli pred dôchodkom a smrťou), Charlesa Nelsona Reillyho, Sorrella Bookea, Sandy Duncanovú, Eddieho Deezena, Ellena Greenea a Tobyho Scotta Gangera v jeho filmovom debute. Film vyšiel 2. augusta 1991 v Spojenom kráľovstve a 3. apríla 1992 v USA a Kanade.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Film rozpráva príbeh antropomorfného kohúta Kikiríka, ktorý žije na farme a kikiríka každý deň, aby vyšlo slnko. Avšak, keď opustí farmu aby sa stal rockovou hviezdou v meste, potom, ako ho podviedol Soví kráľ, ktorý nenávidí slnečné žiarenie, aby si myslel, že jeho kikiríkanie neprivoláva slnko. Bez Kikiríka stále prší a to spôsobuje masívne povodne v celej krajine. Soví kráľ a jeho stúpenci prevziali počas temnoty kontrolu a plánujú zjesť všetky zvieratá na dvore. Kikiríkovi kamaráti z farmy, spolu s Edmondom, mladým chlapcom, ktorý bol premenený Sovím kráľom na mačiatko, sa vydajú na misiu zachrániť Kikiríka, aby vyšlo slnko a zachránili krajinu, kým nebude neskoro.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rock-a-Doodle [online]. boxofficemojo.com. Dostupné online.
  2. LENBURG, Jeff. The Encyclopedia of Animated Cartoons. [s.l.] : Checkmark Books, 1999. Dostupné online. ISBN 0-8160-3831-7. S. 201-202.
  3. Gritten, David. Rock-a-Doodle's Bluth Is Crowing Animatedly [online]. The Los Angeles Times, 6. apríl 1992, [cit. 2020-07-07]. Dostupné online.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rock-a-Doodle na anglickej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]