Rogan

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Rogan Čierny je hrdina z trilógie Černokňažník.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatok[upraviť | upraviť zdroj]

Začínal ako žoldnier v armáde Karola Veľkého ktorá bojovala proti Avarom. Chcel sa tak pomstiť Avarom, ktorí mu vyvraždili rodinu a uniesli syna.

Po zničení ich ríše sa vrátil do Nitrianskeho kniežatstva, kde stretol čarodejnicu Mirenu. Tam sa dozvedel, že blízko sa pravdepodobne nachádza dlho hľadaná posledná pevnosť avarov, z ktorej avari podnikali nájazdy na okolité obce. Ale bola schovaná čarami a tak ju nevedeli nájsť.

Spolu s Mirenou vyhľadali pomoc miestneho hradiska a po zmanipulovaní veštby získali vojenskú pomoc. Rogan ale ešte pred bitkou vnikol do pevnosti. Tam ho ale zajal Jugur, prevtelený do jeho malého syna.

Rogan bol Avarmi ukrižovaný. Ale vyslobodil ho hmlovec, upír ktorý sa vedel meniť na hmlu. Jugur to ale vycítil, vrátil sa aj s bojovníkmi a bez problémov premohol hmlovca. Rogan ale spadol počas tohto boja do priepasti a zabil sa. V záhrobí sa od Moreny, bohyne smrti dozvedel, že jeho mŕtva žena sa ocitla v inom záhrobnom svete, a to u avarského boha smrti Kelgara. Ale Černoboh ho vrátil na svet a dal mu za úlohu nájsť meč Krutomor a aktivovať ho. Za sprievodcu mu dal mocného vládcu vlkov Goryvlada.

Znovu sa so svojimi priateľmi prebojoval do Jugurovej pevnosti. Strhla sa bitka v ktorej padli skoro všetci Avari. Mali ale veľké straty a Jugur bol okrem toho veľmi mocný a premohol aj ich čarodeja a pozabíjal skoro všetkých slovanských bojovníkov. Aj Goryvlad sa ukázal byť slabší ako Jugur.

Nakoniec sa ale Roganovi podarilo v sebe aktivovať černokňažnícke sily, ktoré zdedil a Jugura poslal ku Kelgarovi. Tam ho prenasledoval a zabil ho aj tam a slobodil všetky duše ktoré Kelgar veznil.

Jeho syn umieral lebo bol zranený počas boja, ale už v ňom nebola Jugurova duša. Rogan sa s ním rozlúčil.

Radhostov meč[upraviť | upraviť zdroj]

Rogan s Mirenou a Goryvladom putuje ďalej na západ do zeme Přemyslovcov, aby našiel meč Krutomor a následne bojoval proti Belbohovi. Ale najprv sa zastaví zemi Lučanov kniežaťa Vlastislava, ktorý tiež slúži Černobohovi. Vlastislav ja ale krutý vládca čo utláča ľud a ešte robí vyvražďovacie nájazdy k susedom, hlavne k Čechom, ktorým vládne Neklan, pomerne šikovný vládca v mierových časoch, ale vo vojne zbabelý a nerozhodný, ktorý mlčky toleruje Vlastislavove výčiny vo vlastnej zemi.

Aj keď stretnutie Rogana s Vlastislavom bolo spočiatku priateľské, začal Rogan Vlastislava neznášať, hlavne potom čo ho tento chcel prinútiť vstúpiť do jeho vojska. Proti tomu bol aj sám Černoboh, ale ani on nevedel presvedčiť tvrdohlavého Vlastislava a okrem toho sa Černoboh ani nechcel zrieknuť krvavých obetí ktoré mu Vlastislav každý večer obetoval. Pomohol ale Roganovi a Mirene utiecť z Vlastislavoveho hradu.

Keď to Vlastislav zistil tak sa rozzúril a poslal za nimi elitnú jednotku ktorú viedol osobne premenený na vlkodlaka. Ignoroval aj to že Goryvlad bol jeho vládca a napadol ho. Bol ale Goryvladom porazený a jeho jednotka zdecimovaná. Ale neumrel, len spadol do ľadovej rieky, kde ho nasledujúceho rána našla hliadka jeho vojska.

Roganovci zatiaľ doputovali do čarodejného lesa, kde im trpaslík prezradil, kde sa skrýva Krutomor. Na poslednú chvílu ich ale prepadlo Vlatislavove komando. Odrazili ho, ale trpaslíkovi zhorel dom.

Potom sa vybrali s trpaslíkom ku Krutomoru. Najprv ale Rogan zviedol tuhý boj s démonom Krutanom, ktorého kedysi Radhost premohol zaklial do meča Krutomora.

Potom sa Rogan vybral k Přemyslovcom ku kniežaťu Neklanovi. Cestou bola ale Mirena napadnutá a ťažko zranená belbohovým démonom. Preto ju Rogan zaniesol k Libušiným kňažkám.

Nakoniec to dopadlo tak, že Mirena bola vyliečená a Vlastislav, ktorému pomáhal aj Belbohov démon a Frankovia bol porazený a keďže sa spojil s Belbohom, pociťoval Černoboh morálne právo odobrať jemu aj jeho čarodejovi všetko kúzelnú moc. Rogan tiež porazil v bitke v tuhom súboji belbohoveho démona a pobil značné množstvo Lučanov.