Rogue One: A Star Wars Story

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rogue One: A Star Wars Story

Základné informácie
Žáner Sci-fi
Dĺžka 133 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk Angličtina
Rok 2016
Dátum uvedenia USA 16. december 2016
Slovensko 15. december 2016
Spoločnosť Lucasfilm Ltd.
Rozpočet 200 000 000 $
Zárobok 1 056 057 273 $
Filmový štáb
Réžia Gareth Edwards
Scenár Chris Weitz
Tony Gilroy
Produkcia Kathleen Kennedy
Allison Shearmu
Simon Emanuel
Hudba Michael Giacchino
Kamera Greig Fraser
Strih Jabez Olssen
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Rogue One: A Star Wars Story (alebo iba Rogue One) je americký sci-fi film, ktorý mal premiéru 16. decembra 2016 v USA[1] a o deň skôr na Slovensku.[2] Režisérom filmu je brit Gareth Edwards, ktorý v minulosti zrežíroval filmy ako Godzilla (2014) a Zakázaná zóna (2010). Scenár k filmu napísali Chris Weitz a Tony Gilroy na základe námetu od Johna Knolla a Garyho Whittu. Rogue One je prvým samostatným filmom série Star Wars. Vo filme hrajú Felicity Jones, Diego Luna, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk, Jiang Wen a Forest Whitaker. Dej je zasadený nejaký čas po udalostiach Star Wars: Epizódy III – Pomsta Sithov a tesne pred udalosťami pôvodného filmu Hviezdne vojny a sústredí sa na skupinu rebelských špiónov, ktorých misiou je ukradnúť plány k novej superzbrani Galaktického Impéria, zvanej Hviezda smrti.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Vedec Galen Erso sa skrýva so svojou rodinou na planéte Lah'mu. Imperiálny výskumník zbraní Orson Krennic ho prišiel prinútiť k dokončeniu Hviezdy smrti, vesmírnej stanice a superzbrane, ktorá je schopná zničiť celé planéty. Galenovu ženu Lyru zabijú a ich dcére Jyn sa podarí utiecť do bezpečia k rebelskému extrémistovi Saw Gerrerovi.

O pätnásť rokov neskôr sa nákladnému pilotovi Bodhi Rookovi podarí dezertovať z Impéria a prepašuje Gerrerovi na mesiac Jedha správu od Galena. Dôstojník rebelskej rozviedky Cassian Andor oslobodí Jyn z Imperiálneho pracovného tábora na Wobani a zoberie ju k Mon Mothme, ktorá vedie povstanie. Jyn presvedčia aby našla a zachránila Galena, aby sa Aliancia dozvedela viac o Hviezde smrti. Cassian však dostane rozkaz od vojenského dôstojníka Aliancie, Generála Dravena, aby Galena zabil.

Jyn, Cassian a preprogramovaný imperiálny droid K-2SO sa vydajú na Jedhu, kde Impérium získava kyber kryštály zo svätého mesta na pohon Hviezdy smrti, zataľ čo Gerrera a jeho partizáni voči nim vedú ozbrojené povstanie. S pomocou slepého duchovného bojovníka Chirruta Îmwe a jeho žoldnierskeho priateľa Baza Malbusa sa Jyn podarí spojiť s Gerrerom, ktorý drží Rooka v zajatí. Gerrera jej ukáže správu, v ktorej Galen odhalí, že sa mu podarilo tajne vybudovať zraniteľné miesto v Hviezde smrti a nasmeruje ich, aby získali plány Hviezdy smrti z chránenej Imperiálnej dátovej banky na planéte Scarif.

Na Hviezde smrti Krennic nariadi slabú strelu zo superlasera na zničenie hlavného mesta Jedhy. Jyn so skupinou zoberú Rooka a utečú z mesiaca, kde Gerrera zostal zomrieť. Veľký Moff Tarkin pogratuluje Krennicovi no hneď na to použije Rookovu dezerciu a únik tajných informácií ako zámienku, aby prebral kontrolu nad projektom.

Rook zavedie skupinu do výskumného centra Impéria na planéte Eadu, kde sa Cassian rozhodne nezabiť Galena. Keď Krennic vydá rozkaz zabiť Galenov tím kvôli úniku informácií sa Galen prizná zodpovednosť. Jeho výskumný tím aj tak zabijú. Jyn sa podarí dostať ku Krennicovi a jej otcovi no hneď na to Rebeli zaútočia na objekt. Galen je ťažko zranený a zomiera v rukách jeho dcéry, ktorá následne utečie so skupinou v ukradnutej imperiálnej nákladnej lodi. Krennic navštívi Dartha Vadera, od ktorého žiada podporu a audienciu u Cisára, čo Vader zamietne.

Jyn navrhne, aby išla rebelská flotila ukradnúť plány Hviezdy smrti, s čím nesúhlasí Rada Aliencie, ktorá je presvedčená, že proti Impériu už nie je možné vyhrať. Jynina skupina sa vydá ukradnúť plány na vlastnú päsť s podporou malej skupinky rebelských dobrovoľníkov. Na ukradnutej imperiálnej lodi, ktorú Rook nazval „Rogue 1“, sa skupine podarí dostať na Scarif, kde v Jyn, Cassian a K-2SO vstúpia do základne, zatiaľ čo zvyšní rebeli odvedú pozornosť útokom na miestnu imperiálnu posádku. Rebelská flotila zachytí imperiálnu komunikáciu o útoku na Scarife a prichádzajú na pomoc. K-2SO sa obetuje aby Jyn a Cassian mohli získať dáta, po ktoré prišli. Îmweho zabijú potom, čo sa mu podarí aktivovať hlavný vypínač, čím umožní komunikáciu s Rebelskou flotilou. Rooka zabijú granátom potom, čo informuje Rebelskú flotilu, že musia deaktivovať štít obklopujúci planétu, aby umožnili prenos plánov. Malbus zomiera v boji chvíľu po smrti Îmweho. Jyn a Cassian získajú plány, no sú prepadnutí Krennicom, ktorý postrelí Cassiana.

Krennic konfrontuje Jyn a vyhlási víťazstvo Impéria, no Cassian, ktorý prežil postrelí a zraní Krennica. Jyn pošle plány veliteľskej lodi Rebelov. Medzitým sa Hviezda smrti dostane na obežnú dráhu Scarifu, kde Tarkin nariadi ďalší útok superlasera, aby zničili Imperiálnu základňu. Krennic zomrie na základni a Jyn s Cassianom zomierajú na pláži po zasiahnutí tlakovou vlnou.

Rebelská flotila sa pripravuje na skok to hyperpriestoru no sú zachytení Vaderovou loďou. Vader vtrhne na riadiacu loď, kde zabije veľa rebelov keď sa snaží získať späť plány, no tie sa dostanú na malú loď, ktorej sa podarí utiecť. Na tejto lodi Princezná Leia vyhlási, že tieto plány sú nádejou pre Rebelov.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

 • Felicity Jones ako Jyn Erso
 • Diego Luna ako Cassian Andor
 • Ben Mendelsohn ako Orson Krennic
 • Donnie Yen ako Chirrut Îmwe
 • Mads Mikkelsen ako Galen Erso
 • Alan Tudyk ako K-2SO
 • Riz Ahmed ako Bodhi Rook
 • Jiang Wen ako Baze Malbus
 • Forest Whitaker ako Saw Gerrera
 • James Earl Jones/Spencer Wilding ako Darth Vader
 • Genevieve O'Reilly ako Mon Mothma
 • Jimmy Smiths ako Bail Organa
 • Guy Henry/Peter Cushing ako Veľký Moff Tarkin
 • Valene Kane ako Lyra Erso
 • Ian McElhinney ako Generál Dodonna
 • Alistair Petrie ako Generál Draven
 • Angus MacInnes ako Gold Leader
 • Fares Fares ako Senátor Vaspar
 • sharon duncan-brewster ako Senátorka Palmo
 • Paul Kasey ako Admirál Raddus
 • Tim Backman ako Kapitán Antillies
 • Anthony Daniels ako C-3PO
 • Ingvild Deila/Carrie Fisher ako Princezná Leia Organa

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

John Knoll, vedúci vizuálnych efektov pre Epizódu IIII dostal nápad na film desať rokov pred jeho realizáciou a po akvizícii spoločnosťou Disney návrh predniesol znovu, úspešne.[3] V máji 2014 bolo oznámené, že Gareth Edwards film zrežíruje a Gary Whitta k nemu napíše scenár.[4] Whitta však v januári 2015 projekt opustil[5] a namiesto neho najali Chrisa Weitza.[6] V novembri 2016 bolo oznámené, že film nebude obsahovať „space crawl“, ikonický plaziaci sa žltý text použitý na začiatku všetkých hlavných Star Wars filmoch.[7]

Nakrúcanie začalo 8. augusta 2015 v Elstree Studios v Hertfordshire.[8] Film je nakrútený na kamery Arri Alexa 65 s objektívmi Ultra Panavision 70.[9]

Zmeny počas produkcie[upraviť | upraviť zdroj]

Údajne až 40% filmu bolo zmeneného z pôvodnej Edwardsovej verzie filmu potom, čo spoločnosť Disney prejavila nespokojnosť s jeho verziou filmu. Scenárista filmu Tony Gilroy mal na starosti nakrútenie nových scén, vrátane zmeneného záveru filmu.[10] Kvôli tejto skutočnosti sa mnoho záberov z trailerov neobjavilo v konečnej verzii filmu.[11] Postprodukcia filmu bola ukončená 28. novembra 2016, necelý mesiac pred premiérou.[12]

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Soundtrack k filmu zložil Michael Giacchino. Giacchino využil v mnoho motívov pôvodného soundtracku Star Wars od Johna Williamsa. Soundtrack bol vydaný v deň americkej premiéry 16. decembra 2016.[13]

Rogue One: A Star Wars Story – Original Motion Picture Soundtrack
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Obrázok albumu môže byť použitý iba so súhlasom držiteľa autorských práv
Dátum vydania 16. december 2016
Žáner Soundtrack
Dĺžka 1:09:18
Vydavateľstvo Walt Disney
Producent Michael Giacchino
Michael Giacchino – chronológia
Doctor Strange
(2016)
Rogue One
(2016)
Spider-Man: Homecoming
(2017)
# Názov skladby Dĺžka
1. „He's Here for Us“   3:20
2. „A Long Ride Ahead“   3:56
3. „Wobani Imperial Labor Camp“   0:54
4. „Trust Goes Both Ways“   2:45
5. „When Has Become Now“   1:59
6. „Jedha Arrival“   2:48
7. „Jedha City Ambush“   2:19
8. „Star-Dust“   3:47
9. „Confrontation on Eadu“   8:05
10. „Krennic's Aspirations“   4:16
11. „Rebellions Are Built on Hope“   2:56
12. „Rogue One“   2:04
13. „Cargo Shuttle SW-0608“   3:59
14. „Scrambling the Rebel Fleet“   1:33
15. „AT-ACT Assault“   2:55
16. „The Master Switch“   4:02
17. „Your Father Would Be Proud“   4:51
18. „Hope“   1:37
19. „Jyn Erso and Hope Suite“   5:51
20. „The Imperial Suite“   2:29
21. „Guardians of the Whills Suite“   2:52

Uvedenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kinopremiéra Rozpočet filmu Zárobok
USA USA Slovensko Slovensko USA USA Slovensko Slovensko Celosvetovo
16. december 2016 15. december 2016 200 000 000 $[1] 532 177 324 $[1] 484 714 $[1] 1 056 057 273 $[1]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]