Rohačka brazílska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rohačka brazílska

Rohačka brazílska (Ceratophrys cornuta) je robustný druh žabotvarých.

Opis[upraviť | upraviť kód]

Na mimoriadne bachratom 10 – 20 cm dlhom tele má obrovskú hlavu, ktorá je niekedy až 1,6-krát väčšia než telo, veľké ústa a výbežky, ktoré majú podobu rohov. Jej zložitá kresba vytvára veľmi dobrú kamufláž. Samičky nakladú 1 000 vajíčok naraz, ktoré skryjú do vodných rastlín.

Kedysi sa rohačka považovala za rovnaký druh ako rohačka ozdobná (Ceratophrys ornata). Tento spor skončil, keď sa zistilo že rohačka brazílska obýva inú oblasť ako rohačka ozdobná, ani sa nekrížila a nepárili v prírode. Tento druh je známy tým, že sa živí inými druhmi žabami a to aj rohačkou ozdobnou.

Potrava[upraviť | upraviť kód]

Hlavnú zložku potravy tvoria iné žaby, jaštery a myši, ktoré loví vyčkávacím spôsobom, keď čaká, až korisť príde k nej na dosah. Jej žubrienky už po vyliahnutí žijú dravým životom.

Areál rozšírenia[upraviť | upraviť kód]

Vyskytuje sa na severozápade Južnej Ameriky.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Zvíře: obrazová encyklopedie živočichů všech kontinentů / hlavní redaktor David Burnie. - Praha : Knižní klub, 2002. - 624 s. : barev. il. - ISBN 80-242-0862-8

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Rohatka brazilská na českej Wikipédii a Surinam horned frog na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).