Preskočiť na obsah

Roland TR-909

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Roland TR-909

Roland TR-909 Rhythm Composer je bicí automat, vyrábaný firmou Roland v rokoch 1984-1985.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

TR-909 bol zostavený Tadaom Kikumotom z Roland Corporation v roku 1983 v Japonsku. Kikumoto tiež navrhol Roland TB-303. [1]

V tých rokoch sa snažili vytvoriť malý, lacný a jednoduchý bicí automat, ktorý by bol plnohodnotným "bubeníkom" a nahradil by (v daný moment) nie zrovna najlepšie predávaný TR-808.

Ako to už ale s produktami Roland x0x tak chodilo i TR-909 nebol zrovna marketingový úspech. Používatelia si sťažovali na nerealistické zvuky, a pritom glorifikovali jeho jednoduchosť používania a programovania.

Pôvodne mali byť z dôvodu nízkych nákladov všetky zvuky generované analogovo (spojité obvody s oscilátormi,filtrami, obálkami atď.), ale inžinieri zistili že "rýchle" a frekvenčne vyššie položené zvuky (cymbal a hi-hats) nebude jednoduché reprodukovať verne k reálným nástrojom. Tadao Kikumoto sa aj s vývojovým týmom shodli, že tieto dva zvuky budú čítané z ROM-ky s PCM-vzorkami, prevedené do spojitého signálu a následne ešte v obvodoch poupravované. Atsushi Hoshiai, ktorý dostal za úlohu zpracovať software-ové riešenie týchto zvukov si ich navzorkoval doma , na svojích bubnoch. Potom ešte 6-bitové vzorky (sample) upravil na počítači s operačným systémom CP/M80.

Všetky ostatné zvuky sú generované analogovo v obvodoch. To však prináša aj radu "nedokonalostí" ako napr. fázujúce sa snare (vírivý bubon) a potlesk dohromady, pretože oba používajú rovnaký generátor šumu a pri správnom nastavený je počuť určité fázovanie týchto zvukov v pozadí.

TR-909 bol tiež prvý bicí automat od Rolandu, ktorý mal plne implementované MIDI. Nastavenie zvukov sa však neprenášalo - to bolo sále vykonávané používateľom analogovo potenciometrami na stroji. Avšak riadením bicieho automatu sa mohol kedykoľvek stať aj sekvencér z iného bicieho automatu alebo pracovnej stanice, poprípade počítač (Atari ST malo MIDI porty). A tiež naopak TR909 mohlo riadiť iné stroje zo svojej "MIDI OUT". Samozrejmosťou bolo vybavenieDINsync-24 portom pre zachovanie kompatibility so staršími produktmi x0x.

TR-909 používal pamäťové karty od Rolandu na zálohovanie/prenášanie dát (nastavenie sekvencéra a iné) alebo bolo možné nahrať z Tape Out signál na zvukovú MC kazetu a potom ho znova pustiť do Tape In zásuvky s príslušným nastavením stroja.

Databáza zvukov[upraviť | upraviť zdroj]

TR-909 obsahuje:

Užívatelia[upraviť | upraviť zdroj]

Klony[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Martin Russ. Sound synthesis and sampling. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. S. 66.