Ronald Coase

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nositeľ Nobelovej ceny
Ronald Coase
britský ekonóm
Ronald Coase
Narodenie 29. december 1910
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 2. september 2013 (102 rokov)
Chicago, Illinois, USA

Ronald Harry Coase (* 29. december 1910, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 2. september 2013, Chicago, Illinois, USA[1]) bol britský ekonóm, emeritný profesor University of Chicago a držiteľ Nobelovej ceny. Zaslúžil sa o objav a objasnenie významu transakčných nákladov a vlastníckych práv pre inštitucionálnu štruktúru a fungovanie hospodárstva.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa vo Willesdene, predmestí Londýna. Jeho otec bol telegrafista na pošte a matka tiež pracovala na pošte až do svadby. Ako dieťa trpel slabosťou v nohách, kvôli čomu musel nosiť špeciálnu ortopedickú pomôcku a navštevovať špeciálnu školu.

Absolvoval London School of Economics (1932) a následne získal doktorát v roku 1951. Do USA emigroval ešte v tom istom roku a začal pôsobiť na univerzite v Buffalo. V roku 1958 prešiel na University of Virginia. Nakoniec usadil v Chicagu (1964), kde popri práci na univerzite bola aj redaktorom známeho časopisu Journal of Law and Economics. V roku 1991 dostal Nobelovu cenu.

Prínos[upraviť | upraviť zdroj]

Známym sa stal najmä článkom Povaha firmy (1937)[2],, ktorý predstavuje koncepty transakčných cien na vysvetlenie podstaty a obmedzení firiem a "Problém sociálnych cien" (1960), v ktorom prehlasuje, že správne stanovené majetkové práva môžu vyriešiť problémy externalít. Coase je tiež často označovaný ako "otec" reformy v politike prideľovania elektromagnetického spektra. Toto označenie je založené na jeho článku s názvom "Federálne komunikačné komisie" (1959), kde kritizuje licencovanie spektra, čo označuje vlastnícke práva ako účinnejšiu metóda prideľovania spektra užívateľom. Navyše, Coaseove transakčné ceny sú príjazdovou cestou k priamemu vplyvu v moderných organizovaných ekonomikách, ktoré boli oprášené Oliverom E. Williamsonom. Približujúc sa ku svojim 100-tým narodeninám pracoval na knihe, ktorá poukazuje na rast ekonomík v Číne a Vietname.

Je autorom známeho výroku "Pokiaľ údaje dostatočne dlho mučíte, priznajú sa."[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.law.uchicago.edu/news/coaseinmemoriam
  2. Coase, Ronald (1937) The Nature of the Firm, in Economica 4(16): 386-405. [1]
  3. Gordon Tullock, "A Comment on Daniel Klein's 'A Plea to Economists Who Favor Liberty'", Eastern Economic Journal, jaro 2001, note 2 (Text: "As Ronald Coase says, 'if you torture the data long enough it will confess'." Note: "I have heard him say this several times. So far as I know he has never published it.")

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]