Rosalind Elsie Franklinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rosalind Elsie Franklinová
Anglická chemička
Rosalind Elsie Franklinová
Narodenie25. júl 1920
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie16. apríl 1958 (37 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Národnosťbritská
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Rosalind Elsie Franklinová

Rosalind Elsie Franklinová (* 25. júl 1920, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 16. apríl 1958, Londýn) bola anglická biofyzička, biologička a chemička. Mala veľkú zásluhu na objavení a objasnení molekulárnej štruktúry DNA, RNA, vírusov, uhlia a grafitu.

Absolvovala jednu z mála londýnskych základných dievčenských škôl, na ktorých sa vyučovala fyzika a chémia. Vďaka tomu mohla pokračovať v štúdiu na Cambridgeskej univerzite. Po získaní doktorátu sa venovala výskumu röntgenového žiarenia začala pracovať v laboratóriu Johna Randalla, v prestížnom vedeckom pracovisku na londýnskom King’s College.

Franklinová je najviac známa svojou prácou na difrakčných obrazoch DNA, ktoré následne použili vedci James Dewey Watson a Francis Harry Compton Crick pri správnom určení štruktúry DNA. Franklinová však zrejme sama rozpoznala štruktúru DNA, avšak Watson a Crick vo svojej slávnej práci z roku 1953 jej príspevok zmienili iba niekoľkými slovami. Jej zásluhy boli rozpoznané až na konci 60. rokov. Po práci na DNA viedla Franklinová tiež výskum na poli virológie.

Zomrela vo veku 37 rokov na rakovinu vaječníkov.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rosalind Franklinová na českej Wikipédii.