Rovensko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rovensko
obec
Kostol Panny Márie Nanebovzatej
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Trnavský kraj
Okres Senica
Región Záhorie
Vodný tok Rovenský potok
Nadmorská výška 216 m n. m.
Súradnice 48°42′46″S 17°22′36″V / 48,712778°S 17,376667°V / 48.712778; 17.376667
Rozloha 10,4 km² (1 040 ha) [1]
Obyvateľstvo 440 (31. 12. 2022) [2]
Hustota 42,31 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1439
Starosta Marián Nemec[3] (nezávislý)
PSČ 905 01 (pošta Senica 1)
ŠÚJ 504777
EČV (do r. 2022) SE
Tel. predvoľba +421-34
E-mailová adresa rovensko@rovensko.sk
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Rovensko
Webová stránka: rovensko.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Rovensko je obec na Slovensku v okrese Senica.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Rovensko sa nachádza 4,5 km od Senice. Hraničí s obcami Kunov, Sobotište, Častkov, Rohov, Rybky a už spomínaným mestom Senica. Leží v západnej časti Myjavskej pahorkatiny, ktorá patrí k bielokarpatskej podsústave vonkajšieho pásma Karpát.

Povrch oblasti je rovinný až pahorkatinný. Stred obce je v nadmorskej výške 212 m, okolité oblasti dosahujú nadmorskej výšky 203 až 320 m. V širšom orografickom rámci severne od Myjavskej pahorkatiny sa tiahnu Biele Karpaty, východne Malé Karpaty a južne Záhorská nížina.

Časti obce[upraviť | upraviť zdroj]

Územie obce je rozdelené do chotárov: Zelnice, Padjelky, Hájičky, Špice, Diely nad Pivovarom, Splavky, Zezuliny, Kruhy, Kadupky, Močiare, Vinohrady, Háj, Dráhy, Lose, Jabloňové, Záhumenice, Honce, Závlaka, Rybník, Bahni, Pastírna, Záhony, Peštvárka, Jedenásta a Dvanásta.

Prírodné podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Vodstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Okolie obce odvodňuje Rovenský potok. Pramení v chotárnej časti Jabloňové. Východnú časť územia odvodňuje Vinohradnícky kanál, západnú časť Rybnický kanál. Rovenský potok ústi v Senici do Teplice. Všetky potoky sú chudobné na vodu. Hlavným zdrojom vody sú dažďové a snehové zrážky.

Územie obce je chudobné na podzemnú vodu, pretože sa tu nachádzajú nepriepustné sedimenty. Výnimku tvorí severná časť, kde sú zlepence a štrk, ktoré dobre odvádzajú vodu. Najčastejším druhom pôdy je hnedozem, ktorá je agronomicky výborná. V súčasnosti je rastlinstvo v okolí obce veľmi chudobné, pretože bolo sústavne využívané veľa stáročí.

Fauna a flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Nachádzajú sa tu len riedke pozostatky dubového a agátového lesa. So živočíchmi je to lepšie. Najviac sa darí zajacovi poľnému, srne hôrnej, bažantovi obyčajnému, sýkorke veľkej, drozdovi čiernemu, prepelici poľnej a stehlíkovi obyčajnému.

Podnebie[upraviť | upraviť zdroj]

Zemepisná poloha a nadmorská výška obce a jej okolia určujú, že klimaticky toto územie leží v teplej oblasti. V rámci nej v okruhu teplom, mierne vlhkom, s miernou zimou. Priemerná ročná teplota vzduchu je 9,5 °C. Najchladnejší mesiac býva január s priemernou teplotou -2 °C. Najteplejší júl, ktorého priemerná teplota je 19 °C. Letných dní, s maximálnou teplotou 25 °C, býva do roka 50-60. Priemerné množstvo zrážok je ročne asi 700 mm, najčastejšie v júli.

Geológia[upraviť | upraviť zdroj]

Z hľadiska geologických pomerov povrch územia tvoria horniny mladších treťohôr- /neogénu/ pieskovce, zlepence, štrky a na povrchu štvrťohorné spraše.

Kultúra a zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie, jednoduchá klasicistická stavba s polkruhovým záverom a malou strešnou vežou z roku 1846. Interiér je zaklenutý pruskými klenbami, záver konchou. Nachádza sa tu neorománsky oltár z konca 19. storočia.[4] Fasáda prešla v 20. storočí necitlivou úpravou, keď stratila časť svojho tvaroslovia. Je členená lizénami a polkruhovo ukončenými oknami. Veža je ukončená korunnou rímsou s terčíkom a murovaným ihlancom.
  • Evanjelický kostol, jednoduchá jednoloďová stavba s pravouhlým ukončením presbytéria a predstavanou vežou z roku 1969. Vznikol rozšírením staršej zvonice z roku 1932.[5] Veža má polkruhovo ukončené rezonančné otvory a ihlancovú helmicu.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

V obci sa nachádzajú tri cintoríny, evanjelický, rímskokatolícky a zvyšky židovského cintorína (pri ceste do obce Rybky).[6]

Občianska vybavenosť[upraviť | upraviť zdroj]

V obci sa nachádza moderný rímskokatolícky kostol Panny Márie Nanebovzatej z roku 1994.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2023-04-03, [cit. 2023-04-12]. Dostupné online.
  3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
  4. Rovensko - Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie [online]. Pamiatky na Slovensku. Dostupné online.
  5. Pamiatky [online]. Oficiálne stránky obce Rovensko. Dostupné online.
  6. Židovský cintorín, Rovensko [online]. Epocha. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rovensko

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]