Rudolf Diesel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rudolf Diesel
nemecký vynálezca
nemecký vynálezca
Narodenie 18. marec 1858
Paríž, Francúzsko
Úmrtie 29. september 1913 (55 rokov)
Lamanšský kanál
Podpis Rudolf Diesel, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Rudolf Diesel

Rudolf Christian Karl Diesel (* 18. marec 1858, Paríž; † 29. september 1913, Lamanšský prieliv) bol nemecký inžinier a vynálezca.

Vyrastal v Paríži do roku 1870, kedy bola jeho rodina prinútená odísť do Anglicka; začala totiž prusko-francúzska vojna. Istú dobu žil v Londýne, odkiaľ bol poslaný do Augsburgu, rodného mesta svojho otca, aby tu pokračoval v štúdiu na priemyselnej škole. Inžiniersky diplom získal na technike v Mníchove.

Ako veľmi schopný študent bol predstavený Carl von Lindemu, inžinierovi, ktorý sa špecializoval na projektovanie a výrobu chladiacich zariadení. V roku 1880 začal pracovať v Lindeho parížskej firme. Jeho úlohou bolo teoretické zdokonalenie spaľovacieho motora pri využití Carnotovho cyklu. Venoval tomuto problému veľa času, robil pokusy s použitím amoniaku ako paliva. V roku 1890 sa stal inžinierom v Lindeho firme v Berlíne. V ďalšom období pracoval na vylepšení spaľovacieho motora. Výsledkom bol patent, ktorý dostal v roku 1892, v nasledujúcom roku vydal potom tlačou prácu Teória a konštrukcie ekonomického spaľovacieho motora, vysvetľujúce podstatu jeho myšlienky. Jeho publikovaná práca zaujala Otta Kellera, ktorý už skôr publikoval princíp fungovania motora a tak sa Diesel dostal do sporu s Kellerom.

Po dlhom vyjednávaní sa nakoniec dohodol s Kellerom a ponúkol mu ako kompenzáciu 3000 nemeckých mariek ročne za poradenskú zmluvu, keď Keller ustúpi od patentového sporu. Sám Diesel uznal, že myšlienku Kellera dotiahol do úspešného konca. Po urovnaní sporu Diesel cestoval po celom svete a predával licencie na svoj motor, počas krátkej doby sa stal milionárom. Niekoľkokrát odmietol ponuku námorníctva s odôvodnením, že jeho motor nie je k dispozícii pre vojnové účely. Diesel chcel nech jeho motor slúži pre obchodné plavidlá.

Posledné roky svojho života venoval Diesel prácu nad konštrukciou motora pre potreby moreplavby, hoci ho trápilo zdravie.

28. júla 1999 bola jeho menom pomenovaná planétka Diesel s katalógovým číslom 10093. Na jeho počesť je od roku 1953 nemeckým Inštitútom pre vynálezy udeľovaná Medaily Rudolfa Diesela.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rudolf Diesel na českej Wikipédii.