Rudolfov ostrov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rudolfov ostrov (červenou)

Rudolfov ostrov (rus. Oстров Рудольфа – Ostrov Rudoľfa) je najsevernejší ostrov Zeme Františka Jozefa v Barentsovom mori. Územne patrí do Archangeľskej oblasti Ruska.

Na ostrove s rozlohou 297 km², jednom zo siedmich väčších ostrovov celého súostrovia, najvyšší bod predstavuje výšku 461 m n. m.. Najsevernejší bod ostrova, mys Fligeli, dosahujúci severnou zemepisnou šírkou polohu 81°50´35´´, je najsevernejším bodom Eurázijského subkontinentu (vzdialený je 911 km od severného pólu).

Ostrov bol objavený počas rakúsko-uhorskej polárnej expedície v rokoch 1872 – 1874; jej vedúci Július von Payer ho pomenoval Kronprinz-Rudolph-Land po princovi Rudolfovi, synovi Františka Jozefa I. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia bol ostrov východiskovým bodom niekoľkých výprav k severnému pólu. Ruský polárnik Georgij Jakovlevič Sedov (1877 – 1914) na jednej zo svojich ciest v blízkosti ostrova zomrel a je tu aj pochovaný.

Takmer celý povrch ostrova je pokrytý ľadovým príkrovom. Podnebne patrí ostrov do arktického klimatického pásma s priemernými teplotami v januári až -24 °C a v júli iba okolo 0 °C. Drsným klimatickým podmienkam je prispôsobené i zloženie fauny, ktorú predstavuje ľadový medveď, tuleň a mrož.

V Teplickom zálive je v prevádzke meteorologická stanica, prvýkrát bola v prevádzke v lete roku 1932.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 81° 47' 22” s. š., 58° 39' 59” v. d.