Preskočiť na obsah

Rue Bonaparte

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rue Bonaparte

Rue Bonaparte (Bonapartova ulica) je ulica v Paríži. Nachádza sa v 6. obvode. V dome č. 18, kde dnes sídli České centrum, bola v roku 1916 ustavená Česko-slovenská národná rada.

Ulica je orientovaná zo severu na juh. Vedie od Seiny na Quai Malaquais a končí na Rue de Vaugirard pri Lucemburské zahrady.

V mieste dnešnej ulice viedla pôvodne riečka zvaná Noue, ktorá tvorila východnú hranicu územia Pré-aux-Clercs. Neskôr bol vodný tok premenený na vodný kanál, ktorý sa nazýval Petite Seine (Malá Seina) a slúžil k prívodu vody do vodnej priekopy okolo kláštora Saint-Germain-des-Prés, ktorý bol v 14. storočí opevnený. V 17. storočí bolo opevnenie kláštora zbúrané a priekopa a vodný kanál sa zasypali.

Už na konci 15. storočia medzi Quai Malaquais a Rue Jacob viedla ulica Rue des Petits-Augustins nazývaná tiež Rue de Bouyn, Rue de la Petite-Seine alebo Chemin de la Noue. Tiež ďalšie časti dnešnej ulice mali svoje vlastné mená, ako Rue Saint-Germain-des-Prés otvorená v roku 1804 medzi Rue Jacob a Place Saint-Germain-des-Prés, Rue du Pot de Fer Saint-Sulpice medzi Rue du Vieux-Colombier a Rue de Vaugirard, Rue Saint-Germain medzi Place Saint-Germain-des-Prés a Place Saint-Sulpice a Rue du Luxembourg medzi Rue de Vaugirard a Rue d'Assas.

Vyhláškou zo 7. augusta 1845 bola otvorená prvá časť súčasnej ulice medzi Boulevard Saint-Germain a Rue du Vieux-Colombier, ktorá bola 12. augusta 1852 pomenovaná podľa Napoleona Bonaparta.

Významné stavby

[upraviť | upraviť zdroj]
Pamätná tabuľa o ustanovení dočasnej čsl. vlády

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
 1. Záznam v evidencii historických pamiatok
 2. Záznam v evidencii historických pamiatok
 3. Záznam v evidencii historických pamiatok
 4. Záznam v evidencii historických pamiatok
 5. Záznam v evidencii historických pamiatok
 6. Záznam v evidencii historických pamiatok
 7. Záznam v evidencii historických pamiatok
 8. Záznam v evidencii historických pamiatok
 9. Záznam v evidencii historických pamiatok
 10. /merimee_fr?ACTION=CHERCHER&FIELD_1=REF&VALUE_1=PA00088553 Záznam v evidencii historických pamiatok

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rue Bonaparte na českej Wikipédii.