Rutilius Taurus Aemilianus Palladius

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Rutilius Taurus Aemilianus Palladius (4. storočie) bol rímsky spisovateľ, autor diela Opus agriculturae (Poľnohospodárske práce) označovaného tiež názvom De Re Rustica (O poľnohospodárstve). Pohľad, ktorý prevláda v 14-dielnej knihe, prezrádza, že autor diela patril k bohatej veľkostatkárskej aristokracii v západnej časti Rímskej ríše, konzervatívnej vrstve veľkých pozemkových vlastníkov, ktorá sa bránila prechodu k novým technológiám a následným spoločenským zmenám.

Knihy II-XIII Opus agriculturae sa mesiac po mesiaci zaoberajú poľnohospodárskymi prácami určenými na každý mesiac v roku. Posledná kniha XIV, označená vlastným názvom De Insitione (O ovocných stromoch) je zložená v elegickom distichu. Ide o odkaz klasického rímskeho spisovateľa náučnej prózy o poľnohospodárstve, Palladiovho predchodcu Iunia Moderata Columellu. Palladius mimo neho čerpal i z diel Catona Staršieho a encyklopedistu Varrona.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rutilius Taurus Aemilianus Palladius na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).