Sásová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Sásová (alebo tiež Sásová-Rudlová) je mestská časť a zároveň najväčšie sídlisko Banskej Bystrice.

Prvá písomná správa je z roku 1350 ako Villa Militis („dedina rytiera“), ktorej zakladateľom bol Mikuláš Sas, syn Ondreja, banskobystrického richtára. Pôvodné obyvateľstvo sa živilo baníctvom a poľnohospodárstvom. Baníci ťažili hlavne v povrchových jamách v okolí Vtáčnika, Štrbiny a Nemčianskej doliny drahé kovy a ryžovali zlato v ústiach Sásovského potoka a potoka Jelšovie.

V roku 1966 sa stala mestskou časťou Banskej Bystrice. Momentálne tu žije približne 20 000 obyvateľov. Počas minulého režimu, najmä v osemdesiatych rokoch, tu boli vybudované paneláky kvôli narastajúcemu dopytu po nových bytoch v tejto lokalite. Pôvodne sa sem nasťahovali najmä ľudia, ktorí prichádzali do Banskej Bystrice za prácou. Rozprestiera sa na pomerne malom území.

Toto sídlisko tvorí rovnako aj časť Rudlová (vznikla v 2. polovici 14. storočia odčlenením od Sásovej majetkovou deľbou v prospech richtára Rudelina; spomína sa v roku 1390). Tu sa nachádzajú prevažne rodinné domy, a teda je to tichšia časť Sásovej.

Obec Sásová sa spomína aj v jednom prísloví: Vás je ako Sásovänov (čo znamená, že je tam celý húf ľudí). V takejto podobe sa najznámejšie sásovské príslovie používalo v 20. storočí nielen po celom Slovensku, ale aj v preplnených pražských električkách. V praxi toto príslovie znamenalo, že Sásovania na spoločenské, kultúrne a športové podujatia v obci a v okolí od nepamäti chodili kolektívne.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Sídlisko Sásová sa nachádza na Strednom Slovensku, približne 7 kilometrov severovýchodne od centra Banskej Bystrice. Zo severu ho obklopuje vrch Panský diel, na ktorom sa nachádza rekreačné stredisko Šachtičky.

Geografické informácie[upraviť | upraviť zdroj]

Kraj: Banskobystrický kraj
Okres: Okres Banská Bystrica
Región: Banská Bystrica
Nadmorská výška: 515 m n. m.
Počet obyvateľov: 18 082 (2008)
EČV: BB
PSČ: 974 11
Telefónna predvoľba: 0 4 8

Služby[upraviť | upraviť zdroj]

Služby v Sásovej sú na pomerne dobrej úrovni. Nachádzajú sa tu dva väčšie supermarkety, jedno obchodné centrum, a tiež desiatky ďalších obchodov. Nezaostávajú ani rôzne reštauračné či pohostinské zariadenia. Ďalej je tu čerpacia stanica Oktan, pošta, viacero kvetinárstiev, kaderníctiev, stávkových kancelárii, herní a rôznych iných služieb. V poliklinike na Rudohorskej ulici nájdete ordinácie rôznych doktorov, od praktických až po stomatológa. K dispozícii sú aj viaceré lekárne. Sásová má aj domov dôchodcov v pokojnom prostredí blízko parku.

Problémy obyvateľov[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšia problémy obyvateľov Sásovej: • zlá situácia s parkovaním. Na najväčšej sásovskej Tatranskej ulici, vodiči parkujú na chodníkoch, na trávnatých plochách, pred obchodmi, či dokonca aj v parkoch a na detských ihriskách.[chýba zdroj] Situáciu by mala vyriešiť stavba podzemných garáží a výškových garážových budov, o ktorých sa momentálne uvažuje. • chýbajúce námestie • chýbajúce kultúrne ustanovizne - divadlo, múzeum, galéria a pod. • zdevastované priečelie dvoch hlavných nákupných centier

Školstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V Sásovej sa momentálne nachádza 5 základných a jedna stredná škola, a tiež fakulta Univerzity Mateja Bela. V roku 2008 sa uvažovalo o zrušení dvoch až troch základných škôl, návrh bol však nakoniec odročený na obdobie po voľbách do mestského zastupiteľstva. Nakoniec boli zrušené školy: Magurská, Tatranská. Časť Magurskej školy si do prenájmu zobrala súkromná spoločnosť a založila tam súkromnú školu Fantázia a škôlku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°45′22″S 19°09′27″V / 48,756088°S 19,157367°V / 48.756088; 19.157367