Súľovská kotlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Súľovská kotlina
geomorfologická časť
Súľovských skál
Sulovskie skaly 07.JPG
Súľovská kotlina
Štát Slovensko Slovensko
Regióny Žilinský, Trenčiansky
Okresy Bytča, Považská Bystrica
Nadradená
jednotka
Súľovské skaly
Susedné
jednotky
Súľovské skaly
Mestá Súľov-Hradná, Prečín
Súradnice 49°08′S 18°35′V / 49,14°S 18,59°V / 49.14; 18.59
Najnižší bod koryto Domanižanky
 - výška cca 350 m n. m.
Dĺžka 12 km, SV – JZ
Šírka km, Z – V
Poloha kotliny na Slovensku
Red pog.svg
Poloha kotliny na Slovensku
Wikimedia Commons: Súľovská kotlina
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Súľovská kotlina je geomorfologickou časťou Súľovských skál.[1] Leží na území okresov Bytča a Považská Bystrica a v jej severnej časti leží obec i hrad Súľov.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Súľovská kotlina zaberá centrálnu časť Súľovských skál, ktoré sú podcelkom Súľovských vrchov. Kotlinu obkolesuje veniec hôr, ktorý narušujú len tiesňavy riek Domanižanka v južnej, Manínsky potok v strednej a Hradnianka v severnej časti, odvádzajúce vodu západným smerom do Váhu.[2]

Osídlenie[upraviť | upraviť zdroj]

Kotlina je stredne husto osídlená a nachádzajú sa tu obce Súľov-Hradná, Vrchteplá, Bodiná, Prečín, Počarová a Zemianska Závada.[2] Okolie obce Súľov sa písomne spomína už v roku 1193, čím patrí k najstarším sídlam regiónu. Ten v minulosti spravovalo panstvo z blízkeho Súľovského hradu.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Južnou časťou kotliny a obcou Prečín vedie cesta II/517 (RajecPovažská Bystrica, na ktoré sú napojené sídla v celej juhozápadnej časti územia. V strednej časti ležiaca Vrchteplá je malebnou Manínskou tiesňavou prístupná po ceste III. triedy 1967 s mestom Považská Bystrica a do severne situovaného Súľova je prístup cestou III/2003 cez Jablonové.

Turizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Centrálna časť Súľovských vrchov patrí medzi vyhľadávané turistické lokality. Jedinečné skalné mestá a útvary a málo dotknutá príroda Súľovských skál, čoby územia v CHKO Strážovské vrchy, sú atraktívne a dobre dostupné pre celoročnú turistiku. V severnej časti sa v blízkosti Súľova nachádza ruina Súľovského hradu, no tiež viacero jaskýň. Hustá sieť turistických chodníkov je sedlami prepojená s okolitými kotlinami a obcami. Celá oblasť je vyhľadávaná aj horskými cyklistami, ktorí využívajú lesné a poľné cesty a chodníky.

Turistické trasy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2019-03-19]. Dostupné online.
  2. a b c mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2019-03-21]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]